Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı On Yaşında


Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı On Yaşında

 

Değerli Okurlarım,

Bilgi güvenliği konularına ilgi duyan herkesin çok iyi bildiği Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı'na çok az bir süre kaldı. Bilgi Güvenliği Derneği tarafından 20-21 Ekim 2017 tarihleri arasında onuncusu düzenlenecek olan etkinlik Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun destekleri, Gazi Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ’nün işbirliği ile gerçekleştirilecektir. Konferans geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda, Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı tarafından Ekim ayı olarak belirlenen “Avrupa Siber Güvenlik Ayı” etkinlikleri kapsamında onaylanan ve duyurulan bir faaliyettir.

Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, düzenlendiği ilk yıldan beri ülkemizin bu alanlardaki bilimsel ve sektörel çalışmalarının paylaşıldığı, üniversite-kamu-endüstri iş birliğinin geliştirildiği, kamunun bilgilendirildiği, katılımcılara ücretsiz eğitim verildiği, tüm bilim insanları, araştırmacılar ve sektörel uygulayıcılar arasında bilgi alışverişini sağlayan köklü bir etkinliktir. Ülkeler ve kurumlar için çok önemli hale gelen siber güvenlik konusunda farkındalığın artmasına yardımcı olmak, ülkemizde bu alanda bilgi ve tecrübe birikiminin arttırılmasını sağlamak, kurumlar ve sektör arasındaki işbirliğini arttırmak bu konferansın temel hedefleri arasındadır.

Konferansın teması “Siber Güvenlik ve Yapay Zekâ”

Her sene farklı bir temayla düzenlenen konferansın bu yılki ana teması ‘’Siber Güvenlik ve Yapay Zekâ’’ olarak belirlenmiştir. Hayatımızın her alanına nüfuz eden internete bağlı cihazların oluşturduğu nesnelerin interneti olarak adlandırılan yeni yaşam biçimi; toplanan büyük verinin analiziyle yeni yeni hizmetler sunulmasını sağlayarak hayatımızı kolaylaştırmakta, etkinliğimizi ve verimliğimizi arttırıp iş yapış şeklimizi ve günlük hayatımızı değiştirmektedir. Bunca olumlu yanıyla birlikte her türlü bilgi ve işlemin elektronik ortama taşınması ve kritik altyapılarda yoğun olarak internet uygulamalarının kullanılması güvenlik ihlallerinin de sayısını ve çeşidini artırmaktadır. Makinalar arası iletişim ve nesnelerin interneti gibi uygulamaların artması ile siber tehdit ve tehlikeler olağan üstü artış göstermekte olup bu durum ülkeler, kurumlar ve bireyler için hayati hale gelmektedir.

Konferansta yapay zekâ alanındaki gelişmeler, değişimler ve bu alanda gerçekleşebilecek siber saldırılar ve bu saldırılara karşı alınabilecek önlemler uzmanlar tarafından değerlendirilecektir. Konferans süresince paneller, sunumlar ve eğitimlerin yanında seçkin araştırmacıların sunacağı bildiriler ile birçok paydaş için verimli ve faydalı bir buluşma olacağı beklenmektedir. Bu büyük buluşmaya siber güvenliğine ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

Konferansta görüşmek üzere…

Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin

CyberMag Dergisi Editörü

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları