Bilgi güvenliğinde tarihin değiştiği an…


Günümüzde şirketler siber saldırılara karşı yatırım yapmanın gerekli olduğunda ve bu konunun stratejik düzeyde ele alınmasında hem fikir… Dünyada, şirketlerin siber saldırılar nedeniyle yılda karşılaştıkları zarar toplamı, 2015 verileriyle 400 milyar doları aşmış durumda. ABD bu konuda ilk sırayı alırken, geçtiğimiz günlerde yine ABD’de yaşanan siber saldırı konunun önemini bizlere tekrar gösterdi. Hackerlar internet sitelerine normal trafiğin binlerce katı trafik gönderdiler. Bu da altyapısı yetersiz kalan internet sitelerinin çökmesine neden oldu. Hackerlar bu trafiği yaratmak için ilk kez evde kullandığımız internete bağlı ne cihaz varsa onu kullandılar. Yani internete bağlı nesnelerimiz, ABD’deki bir siteye bağlandı ve inanılmaz bir trafik oluştu. Nesnelerin interneti ve siber güvenlik gündemimize iyice girmiş oldu.

 

Dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nın bu yılki teması: “Nesnelerin İnterneti ve Siber Güvenlik”

Siber Güvenlik ayı olarak belirlenen Ekim ayında ODTÜ’de önemli bir siber güvenlik etkinliğini düzenlendi. 9. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı gerek katılımcılar gerekse medya tarafından büyük ilgiyle izlendi. 40’a yakın konuşmacının yer aldığı konferansta 6 adet panel yapıldı. HAVELSAN’ın ana sponsorluğunda düzenlenen konferansta aynı zamanda akademik bildiriler sunuldu. Konferans kapsamında bu sene ilk ve orta öğrenim öğrencileri arasında “Siber Güvenlik Afiş Yarışması” düzenlendi. Ankara, Ağrı ve Adıyaman’dan katılan öğrencilere ödüller verildi. Her halde ülkemizdeki siber güvenlik alanındaki en büyük konferans düzenlendi diyebiliriz.

 

Siber güvenliğin STK’sı olan Bilgi Güvenliği Derneği çok kritik işler başarıyor.

Değerli okurlar, bu konferansı düzenleyen Bilgi Güvenliği Derneği’ni kısaca anlatmak istiyorum. Sene 2005… Elektronik imza alanındaki ikincil düzenlemeler hazırlanıyor ve bilgi güvenliğinin herkese, her sektöre dokunduğu, ilerleyen zamanlarda çok daha kritik öneme haiz olacağı öngörülüyor. Dönemin BTK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Alkan öncülüğünde bir sivil toplum kuruluşu kurulmasına karar veriliyor. Konuyla ilgilenen dostlar buluşuyor, tüzük hazırlanıyor ve 2007 yılında Bilgi Güvenliği Derneği kuruluyor.

Derneğin kurucuları arasında kimler yok ki… O dönem BTK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Mustafa Ünver, Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersan Akyıldız hocamız… Aradan geçen 9 yıl ve hala dernek ilk kurulduğu heyecanla çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin bu dönemde başkanlığını HAVELSAN Genel Müdürü yine bir bilgi güvenliği sevdalısı sayın Ahmet Hamdi Atalay yürütüyor.

Bilgi Güvenliği Derneği toplumun her kesiminde bilgi ve bilinç düzeyini arttırmak, bu konu ile ilgili teknolojik gelişmeleri izlemek, milli teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlamak; bireysel, kurumsal ve ulusal düzeydeki siber güvenlik konularında farkındalık oluşturmak amacı ile kurulmuş. Dernek, ülkemizin siber güvenlik stratejisi ve eylem planının hazırlanmasında, engelsiz vatandaşlardan çocuklara her kesime siber güvenlik alanında eğitim ve seminerler düzenlenmesinde kritik işler başarıyor,  siber güvenlikle ilgili teknik konulardan sosyal konulara her konuya dokunuyor.

Değerli okuyucular, Bilgi Güvenliği Derneği’nin kurulmasını, ülkemizin bilgi güvenliği konusundaki tarihi bir an, bir milat olarak görebiliriz… İyi ki bu dernek kurulmuş, iyi ki bilgi güvenliği konusunda öncü olmuş… Herkesi bu önemli derneğe destek vermeye davet ediyorum.

 

Güvenli günler dilerim…

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları