CSX’in Temel Kitabı Artık Türkçe…


Geçtiğimiz günlerde tüm dünyayı sarsan bir siber güvenlik saldırısı yaşandı. Amerika seçimlerine yönelik daha da büyük saldırılar olacağı varsayımları atıldı. Nesnelerin değil tehditlerin internetini hep birlikte yaşayarak görmüş olduk. Yeni bir hayat yaşarken beraberinde yeni riskler ortaya çıktı ve siber güvenlik konusu dünya gündemine yerleşti.

Özel hayatın gizliliği tartışıldı, kamu ve özel sektör kurumlarına siber saldırılar gerçekleşti, günlük hayatımız etkilenmeye başladı. Ortam sanal olsa da işlenen suç gerçek oldu, geleneksel suçların yanında farklı suç tipleri ortaya çıktı. Siber saldırılar sadece bireyleri ve kurumları değil, ülke güvenliklerini de tehdit etmeye başladı. Dijital sınırlar, ülke sınırları kadar önemli hale geldi ve siber ordular kuruldu. Siber güvenlik, ülke ve toplum güvenliğinin bir parçası oldu. Uluslararası örgütler, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, sektör temsilcileri ile üniversitelerimizin birlikte çalışarak siber güvenlik politikaları geliştirmesi hayati önem kazandı.

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan “Information Systems and Control Association (ISACA)” kuruluşunun bir şubesi olan ISACA İSTANBUL olarak gerek ülkemizde gerekse dünyada siber güvenlik alanında çok değerli çalışmalara imza atmış bulunuyoruz. ISACA İSTANBUL olarak başta bilgi sistemleri denetimi, siber güvenlik gibi konular olmak üzere bilgi teknolojileri yönetimi, risk ve uyum konusunda çalışmaktayız. Gerek öğrenci üyelerimiz ve akademisyenlerimizle gerekse sektörün uzmanları ile hep birlikte bu alanda önemli konferans ve toplantılar gerçekleştiriyor, alana katkı yapacak birçok yayını Türkçe’ye çeviriyor, sürekli çalışıyor, bilgi sistemlerinde güven ve katma değer sağlıyoruz. 2016 yılında ISACA tarafından verilen dünyanın en başarılı şubesi ödülünü alarak çalışmalarımızın karşılığını alıyoruz.

ISACA İstanbul bir ilke imza attı.
Uluslararası geçerliliği bulunan “Siber Güvenlik Temelleri” kitabını Türkçe’ye kazandırarak bu alanda bir başucu kitabı oluşturduğumuzu düşünüyor, siber güvenlik alanında yetişecek insan kaynağına çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu değerli kitap siber güvenlik dünyasına bir rehber olacaktır.
Artık daha güvenli olacağımızı belirterek emeği geçen tüm meslektaşlarımıza sossuz teşekkürler…


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları