Kamu-Net - Güvenli Bilgi Otobanı


KAMU-NET: GÜVENLİ BİLGİ OTOBANI

Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, CyberMag Dergisi Editörü 

 

Kamu Bilişimcileri, bir başka deyişle devletin halka verdiği birçok hizmeti elektronik ortama taşıyan insanlar. Bu manada halka en yakın noktadalar. Görevleri çerçevesinde vatandaşların ihtiyaçlarını düşünmek ve oluşturmak zorundalar. Bunu yaparken de, hizmetin kalitesini, güvenliğini, rahatlığını, hızını sağlamak için en yeni teknolojileri takip etmeleri gerekiyor. 

Bilişimin kaldıraç etkisinden faydalanarak vatandaşlarımıza daha kaliteli, hızlı, doğru ve güvenli hizmet vermek için çalışan kamu bilişimcilerinin buluşma adresi olan Kamu Bilişim Zirvesi bu yıl 16-19 Kasım 2017 tarihlerinde, “KAMU-NET: Güvenli Bilgi Otobanı” temasıyla Antalya’da gerçekleştirilecek. Zirvede Kamu-Net projesi tüm boyutlarıyla ele alınacak ve bilişimcilerin projeyle ilgili beklentilerinin ve katkılarının alınması sağlanacaktır. Kamu kurumlarının yavaş yavaş katıldığı bu kamu sanal ağ altyapısı hakkında, kamu bilişimcilerinin tüm soruları bu etkinlikte cevaplanacaktır.

Kamu-Net; kamu kurum ve kuruluşları tarafından özel ağ ile internet ortamından yalıtılmış şekilde hizmet, işlem ve veri trafiğinin aktarılacağı, fiziksel ve siber saldırılara karşı daha güvenli kapalı devre, kamu sanal ağı altyapısıdır.  Bu altyapı ile siber güvenlik risklerinin minimize edilmesi, mevcut ve kurulacak olan güvenli kapalı devre çözümlere standart sağlanması, ortak uygulamalar için uygun alt yapının tesis edilmesi ve oluşturulması, planlanan ortak veri merkezi/merkezlerinin dâhil edilmesi amaçlanmıştır. 

Her kamu kurumunda siber güvenlik risklerinin minimuma indirilebilmesi ve Kamu-Net ağının olumsuz etkilenmemesi için teknoloji bağımsız olarak kamu kurumlarının belirli süreçleri uygulaması gerekmektedir. Bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulmasından zafiyet testlerine kadar birçok farklı gereksinimi karşılayan kamu kurumları ancak bu ağa dâhil edilebilmektedir. Bu gereksinimlerin tartışılacağı Kamu Bilişim Zirvesi’nde “güvenli bilgi otobanı” yani Kamu-Net’in ne kadar ilgi göreceği ve sahiplenileceğini de zaman gösterecektir.

Zirvede buluşmak dileğiyle…


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları