Siber Güvenlik Ayını YaşadıkSiber Güvenlik Ayını Yaşadık

 

Değerli okurlarım,

Siber güvenliğin ayı olarak belirlenmiş olan Ekim ayını hep birlikte yaşadık… Her ne kadar siber güvenlik ile ilgili yıl içinde birçok seminerler, çalıştaylar ve eğitimler düzenlense de; bu tür etkinlikler tüm dünyada en çok Ekim ayında gerçekleştirilmektedir. Kısacası Ekim ayı, siber güvenliğin ayıdır.  Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı tarafından “Avrupa Siber Güvenlik Ayı” olarak belirlenen Ekim ayı dünyanın birçok yerinde de “Ulusal Siber Güvenlik Farkındalık Ayı” olarak ilan edilmiştir.

Siber güvenlik ayında yapılan etkinliklerle vatandaşlar ve kuruluşlarda siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak, davranışları değiştirmek ve kendilerini nasıl koruyacakları konusunda kaynak sağlamak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda bu sene, internetin güvenli kullanılmasına yönelik konferanslar, çalıştaylar, eğitim toplantıları, zirveler, kullanıcılara genel sunumlar, çevrimiçi kampanyalar gerçekleştirildi. Bu etkinlikler iş yerinde siber güvenlik, yönetişim, gizlilik ve veri koruması, evde siber güvenlik ile siber güvenlik yetkinlikleri olmak üzere 4 ana temada başarıyla tamamlandı.

Ülkemizde siber güvenlik ayına verilen önem az!

Tüm dünyada Ekim ayında siber güvenlik etkinlikleri hem sayı hem nitelik olarak artarken ülkemizde Ekim ayında yapılan etkinlikler yeterli düzeyde değil. Bu ayda yapılan en önemli siber güvenlik etkinliği, Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı idi. 2007 yılından bu yana ülkemizde düzenlenen Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı tarafından onaylanan, duyurulan etkinlikler arasında yer almaktadır. Bu sene de 20-21 Ekim tarihlerinde 10.Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı “Yapay Zekâ ve Siber Güvenlik” temasıyla gerçekleştirildi.

Siber güvenlik ayının seneye çok daha fazla etkinlikler ile geçmesi şart. Ekim ayı ülkemizde de resmi bir şekilde siber güvenlik ayı olarak ilan edilmeli. Ekim ayında ülke çapında etkinlikler düzenlenmesine destek olunmalı, siber güvenlik konusu başta okullar olmak üzere her yerde gündeme getirilmeli. Unutulmamalı ki siber güvenlik alanında yapılacak tüm bu çalışmalar ülke güvenliğimiz için hayati önem arz etmektedir.

2018 siber güvenlik ayı etkinliklerinde buluşmak üzere…


İlginizi Çekebilecek Yazılar


İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları