2 harf yüzünden 850 milyon dolardan oldular


18hyfk3t3yfo7jpg

Bangladeş merkezli bir bankanın serverlarına sızmayı başaran hacker veya hacker'lar, buradan kendi oluşturdukları sahte organizasyonlara farklı meblağlarda para gönderilmesi için Federal Reserve Bank of New York'a talepte bulundu. Taleplerin ilk 4'ünün kabul edilmesi üzerine 81 milyon dolar (240 milyon TL) çalan bilgisayar korsanları tarihin en büyük online hırsızlıklarından birine imza attı.

Ancak siber hırsızların büyük planı ufak bir yazım hatasına takıldı. Toplamda yaklaşık 1 milyar dolar çalmayı planlayan hacker'lar sonraki taleplerinde 'foundation' (Kuruluş) kelimesini yanlışlıkla 'fandation' olarak yazınca işlem durduruldu.

13 adımda 1 milyar dolar kazanmayı planlayan korsanlar, ilk 4 taleplerinin onay alması ile 81 milyon dolar çalsalar da 5'inci işlemdeki yazım hatası yüzünden geri kalan 850 milyon doların sahibi olmadı. Zira yazım hatasından sonra duruma el koyan yetkililer bu bankadan gelen tüm talepleri dondurdu ve sistemi kapatmak için düğmeye bastı. Sistemi kilitleyerek hacker'ların çaldığı paraya el konulması hedefleniyor. Ancak siber güvenlik uzmanları bu adımın işe yarayacağı konusunda şüpheli.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları