2016’da Beklenen Siber Trendler


mw-630-istock-cyber-world

2015 siber saldırılar konusunda geçmiş yıllara göre daha fırtınalı geçti. Siber güvenliğin öneminin anlaşıldığı bugünlerde hala geliştirilmesi gereken çok konu var.

Artık endüstrideki şirketler halkın internet trafiğini incelemeye ve siber güvenlik alanında puanlandırmaya başladılar. Bu durum Standard & Poors şirketinin bankalara puan vermesine benziyor. Teknoloji çok hızlı değişiyor ve hackerlar için sürekli yeni alanlar açılıyor. Bu önemli teknolojiler şu alanlardan oluşuyor;

* Giyilebilir Teknolojiler: Bu yeni teknoloji genellikle akıllı saat gibi yeni cihazlardan oluşuyor.

* Nesnelerin İnterneti: Bu alan çok büyük bir geleceğe sahip çünkü artık bütün muhtemel cihazlarda arayüzler kullanıyoruz. Heyecan verici bir alan olsa da, hala çok fazla gelişime ihtiyaç var.

* Büyük Data: Bu market sürekli biriken müşteri bilgileri ile büyük bir patlama yaşıyor. En büyük dezavantajı ise güvenlik zaafiyetleri. Artık şirketler data satın almaya başlıyorlar. Bu sayede daha fazla vatandaşın bilgilerine sahip olabiliyorlar.

* Ağ Bağlantılı Son Nokta Güvenliği: Yine bu markette de büyük bir patlama yaşıyoruz çünkü şirketler artık güvenliklerini sadece anti-virüs kullanarak sağlayamıyorlar. Bu yüzden şirketler bu güvenlik sistemini kullanmaya özen gösteriyorlar.

* Bulut Servisleri: İ-kullanıcılar artık hızlı bir şekilde bulut servislerine yöneliyorlar. Bu servisler şirketler için büyük bir avantaj sağlıyor çünkü bu sayede dosyaları çok hızlı bir şekilde paylaşabiliyorlar. Fakat, bu teknolojilerin çok ciddi güvenlik açıkları bulunuyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları