5G ve IoT, Otonom Araçlar İçin Neden Önemli?


5G ve IoT, Otonom Araçlar İçin Neden Önemli?

 

Teknoloji dünyası, son yıllarda IoT teknolojisi ve otonom araçların sıklıkla konuşulduğu bir dönemden geçiyor. Internet of Things kavramının en çok beklenen alanlarından biri olan otomobiller için IoT’nin önemi çok yüksek seviyede. Buna ek olarak 5G teknolojisinden de bahsetmek gerekiyor. Peki bu üç teknolojinin birbiriyle bağı ne?
 
Otonom araçlar, yani sürücüsüz araçlar, adından da anlaşılacağı üzere, seyir sırasında sürücü ihtiyacını ortadan kaldıran bir teknolojinin ürünleri olarak tanımlanabilir. Bu tip otomobiller sahip oldukları donanım ve yazılımlarla, otomatik olarak hareket edebilecekler. Yarı otonom ve tam otonom olmak üzere iki farklı türde geliştirilen araçlarda yüzlerce sensör olduğunu belirtmek lazım.
 
Bu sensörler aracın hem kendisi için hem de etraftaki diğer araçlar ve insanlar için çok daha güvenli bir sürüş deneyime sahip olmasını sağlıyor. Sensörlerin amacını yerine getirebilmesi için ise IoT teknoloji son derece önemli.
 
Internet of Things, yani Nesnelerin İnterneti teknolojisi sayesinde, hem otonom araçlar hem de araçların etrafında tüm nesneler birbirleriyle haberleşebilecek. Bu sayede de hem araçlar hem de diğer nesneler uyumlu olarak ekosistemdeki yerini alabilecek. IoT teknolojisinin olmadığı bir otonom araç deneyimini düşünmek neredeyse imkansız. Aracın hareket esnasında yapması gereken tüm hamleler birbirleriyle haberleşen sensörler sayesinde gerçekleşir.

 

Trafik ışıklarını tanımlayan sensörler, park sensörleri, uzun ve kısa mesafeli takip imkanı sunan sensörler ve daha nicesi etrafı ile sürekli olarak haberleşerek tüm hamleleri yerine getirir. Bu haberleşmenin anlık ve gecikmesiz olarak gerçekleşmesi ise hayati derece önem taşıyor. İşte bu noktada, hali hazırda kullandığımız 4.5G teknolojisi yetersiz olduğu için çözümü 5G’de aramak son derece mantıklı. Otonom araçlar ve IoT için 5G’nin önemi de bu noktada karşımıza çıkıyor.
 
Otonom araçlar için olmazsa olmaz teknolojilerden biri olan 5G teknolojisi, ultra hızlı veri aktarımı ve 1 ms altında gecikme süreleri ile son derece kritik. Intel, otonom araçların inanılması güç bir data harcayacağını ön görüyor.
 
Ortaya çıkan rakamlar ise gerçekten inanılması zor seviyelerde. Otonom araçların, hayatımıza tamamen girdiğinde, bir gün içinde araç başına 4000 GB veri tüketmesi bekleniyor! Her bir araç 4 TB civarında veri alışverişi yapacak. Bu trafiğin sağlanması ise 5G ile mümkün olacak.
 
Araçlardaki kameralar ise saniyede 20 MB - 40 MB arası veri alışverişi yaparak etrafında olan her şeyden haberdar olacak. Bu verilerin bulut ortamında saklanacağı ve işleneceğini de düşünecek olursak, 5G’nin otonom araçlar için ne kadar önemli olduğunu anlamak son derece kolay.

Sonuç olarak, yakın gelecekte sürücüsüz araçların yollarda olması bekleniyor. Bu araçların güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşatabilmesi için de IoT ve 5G teknolojilerinin ne kadar önemli olduğunu farketmek gerekiyor. Halihazırda olan teknolojiler bu veri tüketim canavarı araçların ihtiyaçlarını karşılamaktan biraz uzaklar. Yaşanacak en ufak gecikmenin bile çok ciddi sorunlara sebep olacağını ve bu yüzden 5G’nin aksi iddia edilemez bir zorunluluk olduğunu rahatlıkla söylebiliriz. Araçların dış dünya ile haberleşmesi de IoT ile mümkün olacak.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları