ADALET BAKANI’NIN AÇIKLAMASI E-TEBLİGAT SÜRECİNİ HIZLANDIRDI


ADALET BAKANI’NIN AÇIKLAMASI E-TEBLİGAT SÜRECİNİ HIZLANDIRDI

 

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Adalet Şurası’nda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklaması elektronik tebligat (e-Tebligat) sisteminin yaygınlaşma sürecine hız kattı. TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M.Kurtuluş Nevruz, “Bakanımızın açıklaması sonrasında e-Tebligat süreci ile ilgili çalışmaların hızlandığını görüyoruz. E-Tebligat sisteminin giderek yaygınlaşacak olması hem kurumlarımız hem halkımız adına oldukça verimli bir süreci doğuracak” diye konuştu.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla gerçekleşen Adalet Şurası’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ ün, elektronik tebligat (e-Tebligat) sistemi ile ilgili açıklamaları süreçlerin hızlanmasına sebep oldu. E-Tebligat sistemini yaygınlaştıracaklarını belirten Bakan Gül’ün özellikle koruyucu hukuk üzerine yoğunlaşacakları bilgisi süreçlere katalizör etkisi yaptı. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), e-Tebligat, e-Fatura, e-Arşiv ve e-Saklama gibi hizmetler ile şirketlerin dijitalleşmesini sağlayan Türkiye’nin ilk özel kurumu TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı M.Kurtuluş Nevruz; “E-Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurur” dedi. Bakan Gül’ün açıklaması sonrasında e-Tebligat sürecinin net olarak hızlandığının altını çizen Nevruz, “Devletimizin dijitalleşme adına attığı adımları önemsiyor ve destekliyoruz. E-Tebligat sisteminin giderek yaygınlaşacak olması hem kurumlarımız hem halkımız adına oldukça verimli bir süreci doğuracak. Adalet Bakanımız Gül’ün açıklamaları dijital dönüşümün Türkiye’de artarak devam edeceğinin önemli bir göstergesi, bize gelen başvurular ve bu konuda fikrimizin alınması ile ilgili talepler çok olumlu” diye konuştu.

“E-Tebligat bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunmasını sağlar”

E-Tebligat sistemine, kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişiler üye olabileceğinin altını çizen Nevruz, “TÜRKKEP olarak uyguladığımız e-Tebligat Yönetim Sistemi ile kişiye hangi tebligat gelmiş, ne kadar sürede cevaplanmış, zaman aşımı var mı vb. konuların hepsinin takibini yapıyoruz. e-Tebligat ile bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını da sağlıyoruz. Sistem, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu içerdiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmıyor” şeklinde konuştu.

 

E-Tebligat sisteminin faydaları neler?

E-Tebligat sistemi bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunmasını sağlar.

Hizmet kalitesini artırır.

Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder, güvenilirdir.

Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, bu sistem ile saniyeler içinde gerçekleştirilir.

Tebligatın ne zaman yapıldığı, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğu görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmaz.

Ayrıca kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığı için doğanın, yeşilin dostudur.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları