Aksa Doğalgaz SAP ile Uçtan Uca Dijitalleşiyor


Aksa Doğalgaz SAP ile Uçtan Uca Dijitalleşiyor

Aksa Doğalgaz ve SAP Türkiye iş birliğini güçlendirerek, doğalgaz dağıtım sektöründe abone yönetimi konusunda yenilikçi bir projeye imza atıyor. Doğal Gaz dağıtım sektörünün en büyük özel şirketi olan Aksa, kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP’nin, iş süreçlerini sadeleştiren ve hızlandıran yeni nesil kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü SAP S/4HANA’yı tüm iş süreçlerine entegre ederek verimliliği artırmayı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefliyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte dinamikleşen enerji sektörü çalışma modeli dönüştürmeye ve dijitalleşmeye öncülük etmeye devam ediyor. Bu rekabet ortamında daha güçlü bir şekilde yerini almaya hazırlanan Aksa Doğalgaz, SAP S/4HANA ve SAP’nin Enerji Dağıtım Sektörüne Yönelik Çözümlerini (SAP for Utilities) tüm iş süreçlerine entegre ederek dijital dönüşüm yolculuğuna hız kazandırıyor. Bir yıl içerisinde uygulamaya geçecek proje ile Aksa Doğalgaz, büyük verinin hızlı, etkili ve şeffaf bir şekilde yönetilmesini ve yaygın dağıtım bölgesindeki başta müşteri hizmetleri servisleri olmak üzere, uçtan uca tüm operasyon süreçlerinin tamamını tek bir sistem üzerinde birleştirmeyi amaçlıyor. Planlama, iş emirleri, bakım, satın alma, stok, satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi farklı süreçleri birbirine entegre eden ERP yazılımlarını SAP S/4HANA’ya dönüştüren Aksa Doğalgaz, proje kapsamında doğalgaz abone yönetimini de SAP sistemlerine geçiriyor. Bununla birlikte şirketin KVKK dönüşümü, saha operasyonları, satın alma süreçleri, personel dönüşümü ve tüm raporlamaları da uçtan uca SAP sistemlerine taşınıyor.

Aksa Doğalgaz CEO’su Yaşar Arslan proje ile hedeflerini ve dijital dönüşümün bu hedeflere ulaşmadaki rolünü şu şekilde açıklıyor; “İnsanların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi ve alternatif çözümler sunarak müşteri memnuniyetimizi en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Bu da güncel teknolojileri içeren Dijitalleşme çözümleriyle mümkün olmaktadır. Türkiye’ nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi olarak, yoğun bir veri trafiğini anlık olarak yönetmek durumundayız. Şu anki rakamlarla 3 milyonu aşan, her yıl da %10 artarak büyüyen müşteri protföyümüze en kaliteli hizmeti sunmak bizim için hayati önem taşıyor. Bu bilinçle, sistemlerimizin alanında en iyilerden kurulmasını önemsiyoruz. Bu projeyle, verinin toplanmasından başlayarak anlık olarak elde edilen büyük veriyi daha hızlı, etkin ve gerçek zamanlı olarak yönetebileceğiz. Ayrıca tüm kaynaklarımızın uçtan uca birbirine bağlı bir şekilde tek merkezden yönetim stratejisi ile uyum, güvenilirlik ve sistemsel otokontrolünde ciddi bir iyileşme hedeflemekteyiz. Sektörümüzde ilk defa uygulanacak ve Uluslararası düzeyde de yankı uyandıracak büyüklükteki bu projeye başlamayı, ekonomimiz ve şirketimiz açısında değerli buluyorum.”

Dijital ekonomide rekabet becerisine sahip olmak isteyen şirketlerin çok yakın bir zamanda akıllı işletmelere dönüşeceğinin altını çizen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ise proje hakkında şunları söyledi; “Dijital dönüşüm, artık her sektör için büyümenin ve gitgide daha da rekabetçi olan bir dünyada var olmanın tek anahtarı. Özellikle Aksa Doğalgaz gibi, Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şebekesini inşa eden ve işleten bir şirketseniz, hem çok dinamik hem de yeniliğe açık olan bu sektörde güçlü bir oyuncu olmanız için teknoloji ve dijitalleşmenin her türlü nimetinden faydalanmanız kaçınılmaz. 

Bu sektörün olmazsa olmazı ise verimlilik. Harvard Business Review'ın yaptığı bir araştırmaya göre, alanında lider olan küresel şirketlerin yüzde 70'i finans, müşteri ve tedarikçi verilerine gerçek zamanlı olarak erişiyor. Bu sayede de tüm iş süreçlerini anlık olarak takip edebiliyor, müşteri davranışlarındaki değişikliklere en hızlı şekilde yanıt vererek, hızlı karar alabiliyorlar. Şirketler artık Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, Blockchain gibi yenilikçi teknolojileri iş süreçlerine entegre edebildiği sürece sürdürülebilir olabiliyor. Mimarisi gereği kullanıcılarına sadeleşme, entegrasyon ve gerçek zamanlı karar alma yetkinlikleri sunan SAP S/4HANA, şirketleri daha akıllı bir hale getirerek bugünden geleceğe hazırlıyor. Aksa Doğalgaz da böylesine önemli bir adımı SAP ile atmaya karar verdi. SAP Türkiye olarak Aksa Doğalgaz’ın inovasyon yolculuğunda birlikte çalışmaktan gurur duyuyor, köklü iş birliğimiz ile daha nice başarılı projelere imza atacağımıza inanıyoruz.”

Dijital Ekonomide Sadece “Akıllı İşletmeler” Yer Alacak

SAP S/4HANA, SAP’nin “Akıllı İşletmeler” konseptinin tam merkezinde yer alıyor. S/4HANA çözümü ile müşteriler iş süreçlerini giderek daha fazla otomasyona geçiriyor ve böylece çalışanların daha fazla değer yaratan işlere odaklanmalarını sağlıyor. Görülmeyen ilişkileri  tespit ederek, muhtemel sonuçları öngörerek ve aksiyonlar önererek her endüstriden işletmenin, yeni iş modelleri tasarlamasını ve dijital ekonomide yerini almasını sağlıyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları