Alışveriş Yapanların Üçte Biri Finansal Kimlik Bilgilerini Kaptırıyor


Alışveriş Yapanların Üçte Biri Finansal Kimlik Bilgilerini Kaptırıyor

 

Sınırsız alışveriş dönemi Kasım ayındaki Kara Cuma ile başladı. Bunu yılbaşı hediyeleri takip ediyor, ardından da Ocak satışları gelecek. Ancak, bu dönemde siber suçluların da tüketicilerin banka bilgilerini veya internette alışveriş yaptıkları hesapları hedef aldığını da unutmamak gerek. Kaspersky Lab’ın “Eğlenceli günlerden parola paniğine: Bu yılbaşı internette para yönetmek” adlı raporda, çevrimiçi alışverişin e-postadan sonra internette yapılan en popüler faaliyet olduğu belirtildi. Türkiye’de insanların çoğu (%93) finansal siber tehditlerin farkında olsa da %30’u kimlik bilgilerini başkalarına kaptırmış durumda.

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın rahatlığı çok çekici olabilir fakat bazı kullanıcılar halen yaptıkları ödemelerin ne kadar iyi korunduğundan endişe ediyor. Ne yazık bu endişeler temelsiz değil. Finansal bilgilerini çaldıran %30’luk kesimin yaklaşık yarısı (%42) paralarını geri alamamış. Kullanıcıları maddi risk altında bırakma potansiyeline sahip etkenler arasında, farklı e-ticaret platformlarında kullanılan ödeme bilgilerini kontrol etmede yaşanan zorluklar ve mevcut ödeme yöntemlerinin çok çeşitli olması bulunuyor.

 

İnternet üzerinden alışveriş yapmak, düzinelerce farklı e-ticaret platformundan bir şeyler satın alabildiğiniz dev bir alışveriş merkezini ziyaret etmeye benziyor. İnsanların tüm ödeme bilgilerini kontrol altında tutmada zorlanmaları hiç de şaşırtıcı değil. Türkiye’de kullanıcıların yarısından fazlasının (%56) en fazla endişelendiği şey, finansal kimlik bilgilerinin siber suçlular tarafından ele geçirilmesi. Ancak, araştırmaya Türkiye’den katılanların üçte biri (%31) finansal bilgilerini paylaştıkları web sitelerini ve uygulamaları unuttuğunu veya hatırlamaya bile çalışmadığını dile getirdi.

Tüketiciler ödeme yapmak için kullandıkları kimlik bilgilerinin kolay hatırlanabilir olmasını istiyor. Türkiye’de kullanıcıların beşte biri (%22) bu bilgileri cihazlarında saklıyor. Bu şekilde, internet üzerinden alışveriş yaparken bilgileri girmek kolaylaşıyor ve hatırlama derdi ortadan kalkıyor. Ancak, cihaz çalınır veya kaybolursa kullanıcı sadece kişisel bilgilerini değil para kaybetme riskiyle de karşı karşıya kalıyor. Cihazı bulan ya da çalan kişi akılı telefonun notlarında ilgili kimlik bilgilerini bulursa banka hesaplarına erişebiliyor.

Dijital ödeme yöntemlerinin çeşitliliği, tüketicilere ürün veya hizmet satın alırken kendilerine en uygun yolu seçme özgürlüğü sunuyor. Banka ve kredi kartları, banka hesabından aktarım ve PayPal gibi e-cüzdanlar en çok tercih edilen yöntemler olmaya devam ediyor. Ancak diğer ödeme yöntemlerinin de popülerliği artıyor. Sık alışveriş yapan kişiler sadakat programlarıyla puan toplayıp, bu puanlarla daha fazla fazla şey satın alabiliyor. Akıllı telefonlar ve akıllı saatler sayesinde tüketiciler yanlarında cüzdan, para veya kart bile taşımaya ihtiyaç duymuyor. Bu da PayPass ve Apple Pay gibi temassız cihaz ödemelerini daha popüler hale getiriyor. Türkiye’de tüketicilerin üçte biri (%31) bunları düzenli olarak kullanıyor. 

“Yılbaşı dönemi insanların ailelerine ve arkadaşlarına hediyeler aldığı harika bir dönem. Ancak kimse, güvensiz işlem veya çevrim içi dolandırıcılık nedeniyle para kaybederek bu dönemin zehir olmasını istemez.” diyen Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, sözlerine şöyle devam etti: “Finansal verilerimize ve internet üzerinden yaptığımız ödemelere çok dikkat etmeliyiz. Banka kartı bilgilerimizi güvenilmez web sitelerine vermekten veya güvenlik önlemi bulunmayan cihazlardan ödeme yapmaktan kaçınmalıyız.”

Kaspersky Lab, internetten alışverişi daha güvenli hale getirmek için çevrim içi işlemleri ve alışveriş hesaplarını koruyabilen bir siber güvenlik çözümü kullanılmasını tavsiye ediyor.

  • Kaspersky Security Cloud, insanların parasını güvene alırken karşılaştığı zorlukları aşmaya yardımcı olmak için içinde bulunduğu duruma göre hareket eden bir yazılım.Bu çözüm internetten bir şey satın aldığınızda güvenli bir tarayıcı açıp ödeme bilgilerinizi güvenli bir şekilde otomatik olarak girerek kredi kartı detaylarınızı koruyor.
  • Kaspersky Password Manager, finansal bilgileriniz de dahil olmak üzere tüm özel hayatınızı korumak için tasarlandı.Kullanıcıların parolalarına, PIN’lerine ve önemli kimlik bilgilerine istedikler yerde her tür cihazdan güvenli bir şekilde erişmesini sağlayan çözüm, hızlı ve güvenli ödeme yapma imkanı sunuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları