Amerika'nın İnternetini Kesen Büyük Hizmet Kesme Saldırısının Nedenleri


1474631965_hackerjpg21 Ekim 2016 Cuma günü hackerlar, Dyn şirketinin internet servislerine yönelik çok büyük çaplı bir hizmet kesme saldırısı gerçekleştirdi. Saldırı sonucunda Twitter, Reddit, Spotify, SoundCloud ve bazı web siteler ciddi anlamda etkilendi. Dyn'nin saldırıyı açıklamasından sadece birkaç saat sonra hackerlar şirketi tekrar vurdu.

Dyn son yaptığı açıklamada şirketin mühendislerinin saldırıyı durdurmayı başardığını söyledi. Bunun yanı sıra yapılan açıklamada hackerların saldırının şiddetini arttırmak için nesnelerin interneti cihazlarını da kullandıklarının altı çizildi. Siber güvenlik uzmanları saldırı sırasında Mirai isimli zararlı yazılım tarafından ele geçirilen zombi bilgisayarların da kullanılmış olabileceğini düşünüyorlar.

Eylül ayında, Anna Senpai isimli bir hacker yeraltı forumlarında Mirai zararlı yazılımının kaynak kodunu yayımlamıştı. Bu botnet güvenlik kameraları ve modemler gibi cihazları etkileyerek kendi zararlı yazılımını yükleyebiliyor.

Saldırganların bu saldırıyı neden yaptıkları hala bilinmiyor. Bazı uzmanlar bu saldırının bir gasp eylemi olduğunu düşünse de bazıları bu olayın sadece bir tanıtım taktiği olduğuna inanıyor.

Olayın hemen ardından Wikileaks bir tweet yayınlayarak saldırının Julian Assange destekçileri tarafından düzenlendiğini duyurdu. Fakat olayın Assange ile bir bağlantısı henüz bulunamadı.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları