Anonymous Türkiye’ye Yapılan Siber Saldırların Sorumluluğunu Kabul Etti


9a588b1208e2936e2259105734097a268aac6978

Hacker grubu Anonymous, haftalardan beri Türkiye’yi hedef alan saldırıların sorumluluğunu kabul etti ve Türkiye’nin IŞİD’e desteğinin sürmesi durumunda saldırıların devam edeceğini duyurdu.

İnternet kurumlarından birinin yaptığı açıklamaya göre Türk serverları geçen haftadan beri Türkiye'nin gördüğü en büyük siber saldırılardan biriyle sarsıldı.

Uzmanlar, 14-21 Aralık tarihleri arasındaki saldırıların arkasında kimin olduğunun belli olmadığını açıkladılar. Fakat, Türkiye’deki .tr domainli siteleri kontrol eden Nic.tr’ye göre saldırılar Türkiye dışından organize ediliyor. Saldırılar, 400,000 internet sitesinin çevrimdışı olmasına sebep oldu ve ancak yabancı internet trafiği kesilerek saldırılar durdurulabildi.

Türk medyası, geçen ay düşürülen Rus uçağı sebebiyle Moskova ve Ankara ilişkilerinin bozulması yüzünden yüz binlerce siteyi hedef alan saldırıların Rusya’dan gelebileceğini iddia ediyor. Fakat geçen hafta Youtube’a video yükleyen Anonymous, saldırıları kendilerinin düzenlediğini açıkladı.

Kaldırılan videoda; "Hepimizin bildiği gibi Türkiye petrol alarak ve teröristlere barınma sağlayarak IŞİD’e destek veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teröristlere destek vermesini artık kabul edemeyiz. Haberlerde Türkiye’nin büyük bir hizmet kesme saldırısına maruz kaldığı şimdiden konuşuluyor. Eğer Türk hükümeti IŞİD’e desteğini kesmezse, internet sisteminizi, DNS köklerinizi, bankalarınızı ve hükümet sitelerinizi çökerteceğiz. DNS köklerinizden sonra, havaalanlarınızı, ordu sistemlerinizi ve özel şirket bağlantılarınızı ele geçireceğiz. Bankalarınızın kritik altyapılarını yok edeceğiz. Bu çılgınlığa son verin. Kaderiniz bizim ellerimizde” dendi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ".tr" uzantılı internet sitelerine yönelik saldırıların ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) anında müdahale ettiğini belirterek, ilk anda bu saldırıların hangi ülkeden yapıldığının tespit edilmesinin kolay olmadığını ancak yurt dışı kaynaklı olduğunun kesin olduğunu belirtti.

 İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları