Apple İOS Düşündüğünüz Kadar Güvenli Değil


ios-logo

Çinli geliştiriciler Apple’ın kodlarına erişmeyi başararak aslında bir üçüncü parti uygulaması olan ve kullanıcılara korsan İOS versiyonu yükleyen bir uygulamayı Jailbreak yapılmamış cihazlara yüklemeyi başardı. Bu olay gelecekte İOS güvenliği için bir tehlike sinyali olabilir.

Araştımacılara göre, söz konusu uygulama aslında İngilizce öğrenmeye yardım etmek amaçlı bir eğitim uygulaması olarak görünüyor. Fakat, IP adresi incelendiğinde uygulamanın aslında korsan İOS versiyonları yüklemeye yardımcı olan bir üçüncü parti uygulaması olduğu anlaşılıyor.

Happy Daily English" adlı uygulamanın geliştiricileri, Xcode7 kullanarak Apple güvenlik kriterlerini sağlamayı başardılar. Bu da demektir ki geliştiriciler "ZergHelper" denen yöntemle Apple onayı olmadan mağazaya uygulama yüklemenin yolunu buldular. 

Yine de hala İOS kullanan cihazlarda zararlı yazılımlara rastlamak çok zor çünkü Apple güvenlik konusunda dikkatli davranıyor. Bir mobil uygulama ancak Apple'ın güvenlik kriterlerini sağladığında mağazaya yüklenebiliyor.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları