Big Data Dünyasının Bilgi Güvenlik Zaafları


lvzm0afp8kik5dctxiya

Data güvenliği bir organizasyonun hem dünü hem de bugünüdür. Bugünün sorusu ise datanın nasıl yönetileceği. Basit bir cevap ise hiçbir yöntemin tam güvenlik sağlamayacağıdır. Hackerlar, güvenliğiyle övünen 100 şirketi test etmek için Fortune dergisi tarafından davet edildiler.

Örneğin, hackerlar, Google’ın sürücüsüz aracını hacklemeyi başardılar ve bu teknojinin bu şartlarda riskli olduğunu gösterdiler.

Data güvenliği, günümüzdeki şartlarda diğer bütün konulardan önce gelmelidir. Cihazların geliştirilme hızı akıl sınırlarını aşacak duruma ulaştı. 2020 yılına kadar 50 milyar cihazın çevrimiçi olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle kriptolama teknolojisi de çok önemli bir durumda çünkü iyi kriptolanmış bir mesajı çözmek belki 100 yıl alabilirdi fakat teknolojik gelişmelerle birlikte bunun 5 yıla indiği düşünülüyor.

Şirketler ve hükümetler zamanlarını, paralarını ve enerjilerini dataları korumak için daha iyi sistemler dizayn etmeye harcamalılar. 21. Yüzyılda data güvenlikçileri en fazla talep gören insanlar haline gelecekler. ExcelR Solutions gibi bu konularda eğitim veren şirketler profesyonel çalışanlara bu konular hakkında eğitimler veriyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları