Bilgisayarınızı Kaybetmeden Önce Yapılması Gereken 10 Şey


shutterstock_59243428

Dizüstü bilgisayarınız, nerede olursanız olun sizin bağlantıda kalmanızı sağlıyor. Fakat, bu taşınılabilirlik aynı zamanda yetkisiz erişim ve ya da bilgi hırsızlığı tehlikesini yaratıyor. Bu yüzden işte bilgisayarınızın herhangi bir kaybolma ya da çalınma riskine karşı yapılması gereken 10 şey:

#1. Otomatik Kilitlemeli Bir Şifre Oluşturun

Bilgisayarınızı korumak için bir şifre belirlemenin yanı sıra bir de otomatik kilitleme oluşturmalısınız çünkü otomatik olarak kilitlenmediği zaman bilgisayarınız bilgi hırsızlığı ya da zararlı yazılım yüklenmesi tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden bilgisayarınızı uyku moduna geçtikten sonra şifre isteyecek şekilde ayarlayın.

#2. Hard Disk Sürücünüzü Şifreleyin

Bilgisayarınızdaki bilgilerinizi güvenli tutmanın en kolay yolu FileVault ya da BitLocker gibi disk şifreleyici servisler kullanmaktır. Bitlocker Windows 7 Ultimate ve Enterprise versiyonları ile Windows 8.1 ve Windows 10 için kullanılabilir.

#3. Bütün Belgelerinizi Senkronize Olacak Şekilde Ayarlayın

Bilgisayarınız kaybetmenin en büyük dezavantajı genellikle üzerinde çalıştığınız dosyaları kaybetmektir. Bu yüzden bütün dosyalarınızı OneDrive gibi cloud servisleri ile senkronize olacak şekilde ayarlayın.

#4. Bilgisayarınızı Yedekleyin

Bütün belgelerinizi bir cloud servisine yükleseniz bile, yine de hard diskinizi düzenli bir şekilde yedeklemeniz gerekir. Bu size datalarınızın güvenliği konusunda daha fazla rahatlık sağlayacaktır ve senkronize olmayan dosyalarınızın da yedeklenmesini sağlar.

#5. Cloud destekli bir E-mail Platformuna Geçin

Bilgisayarınız da Gmail veya Outlook gibi mail servisleri kullanıyorsanız, siz de bir çok kullanıcı gibi gelen mesajları PoP yoluyla indirerek okuyor olabilirsiniz ve bu da bilgisayarınız kaybolduğunda maillerinizin ve bilgilerinizin başka birinin eline geçmesi demektir.

Bu yüzden cloud destekli bir e-mail platformu kullanarak maillerinizi yedekleyebilirsiniz.

#6. Zor Bulunan Yazılımların Kodlarını Not Alın

Bilgisayarınızı kaybettiğinizde aynı zamanda içinde bulunan yazılımların giriş kodlarını da kaybetmiş olacaksınız ve yenilerini almanız gerekir. Bu yüzden bu kodları Evernote gibi dijital not alma programları kullanarak not edebilirsiniz.

#7. Taşınılabilir HDD ve Flash Diskleri de Şifreleyin

Eğer dosyalarınızı taşınılabilir bir sürücüde bulundurmak gibi bir alışkanlığınız varsa bu sürücüleri ve diskleri de şifrelemeniz gerekir. HDD'ler laptop gibi çantalarda taşındığı için çalınma olasılığı gayet yüksek, bu yüzden bu disklerin şifreli olması gerekir. Bitlocker To Go gibi şifrelemme programı ya da kendi donanımı şifreli olan sürücü ve diskler kullanabilirsiniz.

#8. Ekstra Güvenlik Kurun

Laptop gibi pahalı bir cihazı korumak için ekstra fiziksel güvenlikten daha iyi birşey yoktur. Halka açık ortamlarda eksta güvenlik kullanmak cihazınızın korunabilirliğini arttırır. Kırılmayacak bir şifre olmamasına rağmen ekstra bir şifre daha gören bir hacker başka bir bilgisayara yönelebilir. Alternatif olarak ise Proximo gibi kaybolan eşyalarınızı bulmaya yarayan bir alarm sistemi kurabilirsiniz.

#9 Lütfen Geri Dön Notu Eklemeyi Unutmayın

Belgelerinizi senkronize etmek ve güvenlik için çabalarınızın yanı sıra kaybolan bilgisayarınızı geri getirmek için bir adres, numara vs eklemeyi unutmayın. Bu bilgileri ekrana koyabilirsiniz ya da bilgisayarın altına sticker olarak yapıştırabilirsiniz.

#10. Uzaktan Takip Kurun

Son olarak bilgisayarınızın geri dönümünü sağlamanın bir yolu da Prey ya da LoJack gibi yazılımlar kullanmak olabilir. Servis planınıza bağlı olarak cihazınızın konumunu belirleyebilir, alarm ya da mesaj yollayabilirsiniz.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları