“Bitcoin sahibi kadınlar kendine daha çok güveniyor”


“Bitcoin sahibi kadınlar kendine daha çok güveniyor”

Türkiye’nin en büyük kripto para işlem platformu BtcTurk’ün İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile hayata geçirdiği ‘Türkiye Pazarında Bitcoin’i Anlamak’ araştırmasına göre Bitcoin kullanan kadınların kendine güveni daha fazla…

BtcTurk’ün Bitcoin ve kripto paralar konusunda Türkiye’de farkındalığı artırmak, akademi ve finans sektörü için kaynak yaratmak amacıyla yaptığı ‘Türkiye Pazarında Bitcoin’i Anlamak’ araştırmasına göre; bitcoin kullanan kadınlar bitcoin kullanıcısı olmayanlara oranla kendilerine daha çok güveniyor.

Türkiye’de bu konuda yapılan ilk bilimsel çalışma olma özelliğine sahip araştırma; %36’sı kadın %64’ü erkek olmak üzere 15-55 yaş aralığındaki toplam 379 kişi ile gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre; Bitcoin kullanıcısı kadınlar, kullanıcı olmayanlara göre kendine daha fazla güvenirken, daha esnek, daha dışa dönük tutumlar sergileyerek sosyalleşmeye daha çok önem veriyor. Demografik özelliklerine bakıldığında ise kullanıcıların ağırlıkla; evli, 4 kişilik ailede yaşayan, üniversite ve üzeri mezunu, üst sosyo-ekonomik statüye sahip kadınlardan oluştuğu görülüyor.

Erkekler yatırım yapıyor, kadınlar tasarruf ediyor

Araştırmada kadın ve erkeklerin tutum ve davranışları karşılaştırıldığında; kadınların Türk lirası ve diğer finansal enstrümanlarla tasarruf yapmayı daha çok önemsediği ve tasarruf etmek için çaba gösterdiği ortaya çıkıyor. Diğer yandan yatırım aracı olarak altın, kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Kadınlar kişisel verileri koruma kanunu hakkında daha bilgili

Kadınların %47,8’i interneti sağlık konusunda bilgi almak için kullanırken, bu oran erkeklerde %27,7… Araştırma ayrıca, kadınların interneti ağırlıkla; müzik dinlemek, alışveriş yapmak, dizi ve televizyon izlemek, sosyal medyada vakit geçirmek için kullandığını ortaya koyuyor. Kadınlar internette güvenliğe daha çok önem verirken, kişisel verilerin korunma kanununa ilişkin de daha fazla bilgiye sahipler.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları