Black Friday Sezonunda Çevrimiçi Ödeme Dolandırıcılığı %208 Arttı


Black Friday Sezonunda Çevrimiçi Ödeme Dolandırıcılığı %208 Arttı

E-ödeme sayfalarını taklit eden kimlik avı saldırıları, Black Friday dönemi yaklaşırken tekrar artmaya başladı. E-ödeme sistemleri olarak gizlenen toplam finansal kimlik avı saldırılarının sayısı, Eylül'den (627.560) Ekim 2021'e (1.935.905) iki kattan fazla artarak %208'lik bir artışa karşılık geldi. Bu ve diğer bulgular Kaspersky'nin "Black Friday 2021: Alışveriş Günü Dolandırılmadan Nasıl Geçirilir" raporunda yer alıyor.

Tatil sezonualışveriş yapanların ve perakendecilerin ilgisini çeker.Bununla birlikte bu dönemler en büyük perakende platformlarını ve e-ödeme sistemlerini taklit eden sahte sayfalar oluşturarak çevrimiçi alışveriş yapanlardan para kazanmaktan çekinmeyen siber suçluların da gözdesidir.

2021'in ilk on ayında Kaspersky ürünleri, e-ticaret ve e-alışveriş platformlarının yanı sıra bankacılık kurumlarını hedef alan 40 milyondan fazla kimlik avı saldırısı tespit etti. Zorlu geçen 18 ayın ardından mağazalar 2021'de toparlanırken ve alışveriş yapanlar çevrimdışı alışverişe geri dönerken, Kaspersky araştırmacılarıgerçek olamayacak kadar iyi satış tekliflerindeve kimlik avı sayfalarında önemli ölçüde artış eğilimi gözlemlemedi.Bunlar perakende dolandırıcılığı girişimine işaret ediyor.

Ancak burada dikkate değer bir istisna var. 2021'dee-ödeme sistemlerini hedefleyen finansal kimlik avı girişimlerinin toplam sayısı, Eylül'den (627.560) Ekim'e (1.935.905) iki kattan fazla arttı. %208'lik bir artıştan söz ediyoruz. Bu yılbenzersiz kolaylıklar eşliğinde çeşitli ülkelerde yeni ödeme sistemlerinin tanıtıldığını gördük. Tüketici benimseme hızı arttıkça, dolandırıcılar kötü niyetli faaliyetleri yaymak için bu tür sistemlerden aktif olarak yararlanmaya başladılar.

Kaspersky ürünleri tarafından algılanan spam mektuplarının sayısında da bir artış oldu. 27 Ekim ile 19 Kasım arasındaki satış sezonunun ortasında, ay boyunca "Black Friday" kelimelerini içeren 221 745 e-posta içeren aktif bir spam e-posta yayılımı tespit edildi.

Kaspersky araştırmacıları, kimlik avı sayfalarını yaymak için hangi popüler platformların yem olarak kullanıldığını da analiz etti. Sonuçlar, toplam kimlik avı girişimi sayısına bakıldığındaAmazon'un en popüler yem olduğunu gösterdi. 2021'in en popüler ikinci hedefi eBay, ardından Alibaba ve Mercado Libre oldu.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları