Bugünün Dijital Çağında Mobil ve Ağ Güvenliğinin Önemi


computer_security

2014 yılında siber ataklar ve siber suçlar %40 orananda artış gösterdiği için güvenlik ağının yenilenmesi ve yeni bir boyuta taşınması gerekiyor. Ayrıca akıllı telefonlar da suçlular için büyük bir cazibe kaynağı durumunda.

Bilindiği gibi siber suç oranı her gün artıyor. Bugünün siber suçlarla mücadele ekipler çok büyük miktardaki kimlik hırsızlıkları, servis kesintileri vs gibi methodlarla mücadele ediyor. Bütün bu teknikler siber suçluların en güçlü silahı olarak görülüyor.

Birçok ülke siber suçlara karşı korunmasız durumda. Amerika, siber suçları en büyük suç olaylarından biri olarak görüyor. Uzmanlara göre güvenlik açıkları gelecekte çok daha tehlikeli bir hale gelecek. Bu nedenle siber güvenlik şirketler ve hükümetler için çok önemli.

IT çalışanları için başka bir tehlike ise bağlantı kesen yazılımlar. Bu yazılımlar bilgisayarın erişimini kısıtlıyor. Bu tarz saldırılar ise 2014'te % 113 oranında arttı ve Symantec 2014 yılında bu tarz saldırılara en fazla maruz kalan şirket oldu.

Mobil güvenlik konusu da bir o kadar karmaşık. Bu tehlike insan hatalarının yanı sıra zayıf kodlama ile de artış gösterdi.

Bugün siber saldırı olaylarında şüphesiz bir artış var ve maalesef, bu konunun karanlık tarafı güvenlik uygulamalarının küçük firmalar tarafından yetersiz bütçelerle yapılması olarak görülüyor.

Saldırganlar yeni yeni methodlar kullanarak siber saldırılara devam edecekler. Bilgisayar profesyonelleri olarak olaylardan daha fazla haberdar olmalı ve önlemleri önceden alarak riskleri en aza indirgemeliyiz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları