Çocukları İnternette Yalnız Bırakmayın


Çocukları İnternette Yalnız Bırakmayın

 

Soldan sağa; CyberMag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni A.Oğuzhan Alkan, Labris Network Genel Müdürü Oğuz Yılmaz

İnternetin hızlı şekilde hayatımıza nüfuzu cep telefonları ile daha da hızlanıyor. Çocuklarımız da bu cihazlara bizimle beraber oldukça yakınlar.

Nasıl dünyada iyi insanlar kadar, hırsızlar, tacizciler, tecavüzcüler, yalancılar, hayalciler, katiller ve teröristler var ise bunlar internette de varlar. Bunun da ötesinde internetten kolayca ulaşılabilir, yaşlarına uygun olmayan içeriklere erken yaşta maruz kalmak çocukların gelişiminde onarılmaz sorunlara yol açabiliyor.

Bu köşemizde geleceğimizin teminatı dediğimiz çocuklarımızı internet kaynaklı tehditlerden ve kültürel yozlaşmadan korumak için neler gerektiğine değinelim istiyorum.

– Her şeyden önce çocuklarınıza anne ve babaları dışında kimse ile aralarında bir sır olamayacağını anlatmanız gerekir. Bu sayede, internette karşılaştıkları bir kişinin “aramızda sır olsun” demesiyle olan biteni sizden saklamasının önüne geçebilirsiniz.
– Kendilerini rahatsız eden bir durum olduğunda mutlaka sizlere anlatmaları için onları teşvik edin. Aslında, aileye her şeyi anlatabilmek, internet dışında da karşılaşılan birçok taciz olayının engellenmesi için önem teşkil edecektir.
– Çocuklarınızın hangi oyunları oynadığını takip etmeli, bu oyunların içeriğini internetten ya da öğretmenlerden araştırmalısınız.
– Çocuklarınızın sosyal medya kullanımına ancak yeterince büyüdüklerinde izin vermelisiniz. Çocuklarınızın internetten de takipçisi ya da arkadaşı olmalı, paylaşımlarını ve yönelimlerini takip etmelisiniz.
– Çocuklarınızdan aileniz ve kendileri ile ilgili normalde sıradan insanların bilmesi gerekmeyen bilgileri ve adres, telefon numarası gibi iletişim bilgilerini internette paylaşmamalarını isteyin.
– Şifrelerin asla paylaşılmaması gerektiğini anlatın.
– Canlı görüşmelerinin ailelerin bilgisi dâhilinde olması daha uygundur. Ayrıca çocuklarınıza hiç bir şekilde bir fotoğraf ya da hareketli görüntüsünü göndermemesini öğütleyiniz.
– Sosyal medya kullanımlarındaki erişim geçmişi, anne babalar için çocuklarının internetten nelerle ilgilendikleri ile ilgili önemli ipuçları içerir. Youtube ve benzeri sitelerde veli olarak geçmişi takip etmeniz önemli olabilir.
– Çocuklarınızın ellerine cep telefonu vererek kendinize bir konfor alanı yaratmanın sonuçlarının ağır olabileceğini unutmayın. Aşırı kullanım, derslerden kopma, aileden ve toplumdan uzaklaşma, 3 boyutlu dünyayı kavrama sorunları ve hatta otizme kadar gidebilecek sorunlar yol açabilir. Günlük kullanım limitleri koyun ve uygulayın.
– Özellikle küçük yaştaki çocukların görüntü izlemelerinde mutlaka yanlarında olun. Zira sizin açtığınız görüntü bitince başlayan başka bir görüntü oldukça can sıkıcı içerikler barındırıyor olabilir.
– Cep telefonlarına uygulama yüklenmesini sadece siz yapın. Zira çoğunlukla ebeveynlere ait olan bu cihazlara oyun ya da başka kılıflarla birçok zararlı yazılım bulaşabileceği unutulmamalıdır. Dikkatsizce yüklenen uygulamaların hem bilgilerinizin hem de paranızın çalınmasıyla sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.
– Uygulamaların çocuk gelişimi açısından uygun olup olmadığı ile ilgili uygulama marketlerindeki PEGI sınıflandırmasını kontrol edin. PEGI, televizyon programları için RTÜK tarafından uygulanan 7, 13+, Şiddet ve benzeri sınıflandırmaların uygulama ve oyunlar için olan karşılığıdır.
– Bilgisayarlar ve cep telefonlarında ebeveyn kontrolü özelliği olan antivirüs yazılımları kullanın. Bunların ev için ücretsiz sürümleri dahi kayda değer bir güvenlik sağlayacaktır.
– Çocuklarınızın sizin için de iyi bir eğitmen olabileceğiniz unutmayın. Onların bilgisayar ve internet bilgileri ile sizi eğitmesini sağlamanız veya aklınıza takılan konuları internette onlarla beraber araştırmak onların ilgisini internetin bilgi yönüne çekebilir.

 

Çocuklarınıza internette olabilecek güvenlik sorunları nedeniyle öğütler verir ve yapmaması gerekenleri söylerken, bunları mutlaka sebepleri ve gerçek hayattan örnekleri ile anlatın.

İnternet çocuklarımız için faydalı bir kaynak olmasını sağlamak elimizde.

 

 Kaynak : https://turkgun.com/cocuklari-internette-yalniz-birakmayin/

 Eposta: oguzyilmaz@turkgun.com


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları