E-Posta Hesabınızı Hackerlardan Nasıl Koruyabilirsiniz: Güvenliğiniz İçin 6 İpucu


webmail

Sosyal medya hesaplarından bankacılığa kadar e-posta hesapları her türlü hassas bilgiyi barındırabilir. Bu sebeple e-posta hesabı kişinin kişisel yaşamına açılan bir kapı olarak görülebilir ve bu yüzden siber saldırganlar için çok değerlidir.

Peki e-posta hesaplarınızı güvende tutmak için ne yapabilirsiniz?

1. İyi bir e-posta sağlayıcısı kullanın

Bu konuda kimse tam olarak güvenilir olmasa da, Google ya da Microsoft gibi sektör liderlerinden birinin e-posta servislerini tercih etmek daha güvenli olacaktır.

2. Temeli sağlam oluşturun

Temel sağlam olmazsa, güvenlik konusu büyük sıkıntılara yol açar. E-posta adresinizin şifresinin güçlü olmasına dikkat edin.

3. Tehlikelerin farkında olun

Her zaman için siber suçluların yarattığı tehlikelerin farkında olmak ve zararlı içerik bulunduran e-mailleri açmamak size güvenlik konusunda bir adım öne çıkaracaktır.

4. Çifte doğrulama sistemi kullanın

En moden güvenlik opsiyonu çifte doğrulama sistemidir. Bu sayede hesabınızın şifresi çalınsa bile, telefonunuza gelen kod olmadan hesabınıza erişim sağlanamaz.

5. Kriptolama kullanmanız gerekiyorsa kullanın

Gönderdiğiniz ve aldığınız maillerin içeriğini güçlü bir şekilde korumak istiyorsanız kriptolama kullanabilirsiniz. Bu sayede hesabınız çalınsa bile örneğin banka hesap bilgileriniz hackerlar tarafından ele geçirilemez.

6. Halka açık Wi-Fi bağlantılarını kullanırken dikkatli olun

Mümkün olduğunca halka açık Wi-Fi kullanmamaya çalışın. Hackerların çok kullandığı bu ağlar güvensiz olabilir. Bu nedenle, en azından VPN kullanırsanız, bu ağlara bağlandığınızda bir seviyeye kadar güvenli olursunuz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları