Fidye Yazılımlarıyla Mücadelenin 10 Yolu


ransomware-expert-tips-featured

Şimdiye kadar siber suçlular eski tehditleri tekrar gündeme getirmenin yollarını buldular. 2016 yılında Locky, Cerber, Mabeda ve Maktub gibi birçok fidye yazılımı akımı gördük. İşte size bunlarla mücadelede bazı ipuçları:

1. Adobe, Microsoft ve Oracle gibi uygulamaların son sürümlerini yükleyin

Fidye yazılımlarının popüler çalışma şekillerinden bir tanesi zafiyetleri kullanan Angler gibi kitlerdir. Bu nedenle her zaman için uygulamaların ve işletim sistemlerinin son sürümlerini ve yamalarını yüklemeniz gerekir.

2. Ağ Koruması Kullanın

En kampsamlı güvenlik stratejilerinden bir tanesi ağ trafiği inceleme sistemidir. Siber saldırıların çoğu internet kanalıyla geldiği için bu sayede ağınızı koruma altına alabilir saldırıları tespit edebilirsiniz.

Cryptolocker3. Kapsamlı Bir Son Nokta Koruması Kullanın

Son nokta korumaları fidye yazılımının sisteme bulaşıp bulaşmadığını kontrol eder. Bu yüzden bu modern güvenlik sistemini kullanmanız önemlidir. Davranış tespit sistemi ile sıfır gün tehditleri hemen tespit edilebilir.

4. Windows Kullanıcı Erişim Kontrolünü Açık Tutun

Windows, bu güvenlik özelliği sayesinde bilgisayarınızda yapılacak değişiklikler için yönetici izni istiyor. Bu sayede zararlı yazılımların sizden faydalanmasını engelleniyor.

5. Şüphelendiğiniz Linklere Tıklamayın

Kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları ya da şüphelendiğiniz web sitelerini açmayın. Saldırıların çoğu kullanıcı hatalarından dolayı oluştuğundan dikkatli olmak bu saldırıları minimize edecektir.

6. Pop-up’ları Engelleyin

Pop-uplar genellikle siber saldırganlar tarafından zararlı yazılımları yaymak için kullanılıyor. Bu riskten kaçınmanın en kolay yolu, pop-upları direk olarak engellemektir.

 

7. Fidye Yazılımlarını Tespit Etmek İçin Güvenlik Ürünleri Kullanın

Siber saldırıları hiçbir zaman tam olarak durduramazsınız. Bu yüzden fidye yazılımlarını tespit etmek için kullanacağınız bir downloadgüvenlik ürünü erken tespitte çok etkili olacaktır.

8. Sağlam Bir Tehdit İstihbarat Programı Kullanın

Düşmanlarınızın kim olduğunu bilmek çok önemlidir. Siber saldırganların kullandığı programlar, çalışma şekillerini vs. bilmek sisteminizin güvenliğini sağlamakta size yardımcı olacaktır.

9. Sürekli Takibin Önemini Küçümsemeyin

Güvenlik uzmanlarının ürün ve servis yaklaşımlarına bir bakın. Sektörün 7x24 takibi ile siber olaylar hakkında bilgi sahibi olabilir ve altyapınızı saldırılardan koruyabilirsiniz.

10. Her Zaman Yedek Bir Planınız Olsun

Şirketinizin bir fidye saldırısına maruz kalmasından önce kendinize sağlam bir ikinci plan oluşturmanız gerekir. Daha da önemlisi yedek planınızın çevrimdışı da çalışması gerekir çünkü ağ trafiğiniz de kriptolanacaktır. Yedekleme yaparak kriptolanan verilerinizi kolaylıkla geri alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları