Fitbit ile Ailece Sağlıklı Yaşamak Mümkün: Çocuklara Özel Akıllı Saat Fitbit Ace


 Fitbit ile Ailece Sağlıklı Yaşamak Mümkün: Çocuklara Özel Akıllı Saat Fitbit Ace

 

Dünyanın lider giyilebilir teknoloji markası Fitbit, ailelerin hep birlikte aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için çocuklara özel ilk akıllı saati olan Fitbit Ace’i duyurdu.  Günlük egzersiz ve uyku takibi sağlayan Fitbit Ace akıllı saati, 5 günlük pil ömrü ve ebeveyn kontrol sistemi ile çocukları hareket etmeye ve egzersiz yapmaya teşvik ediyor.

 Dünyanın önde gelen giyilebilir cihaz markası Fitbit (NYSE: FIT), sporu çocuklar için eğlenceli hale getiren akıllı saat Fitbit Ace™’i tanıttı. Çocukların daha aktif bir şekilde yaşamalarını sağlamayı amaçlayan ve tüm ailenin birlikte sağlıklı alışkanlıklar geliştirmelerine ilham veren Ace,  aktif zamanları ve uykuyu otomatik olarak takip ediyor. 8 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanan ve 5 güne kadar pil ömrü olan1 cihazın ayarlanabilen, su geçirmez bilekliği iki farklı parlak renkte sunuluyor.  Fitbit’in yeni aile hesabı sayesinde de ebeveynler, Fitbit® uygulamasında çocuklarının kiminle bağlantı kurduğunu kontrol edebiliyor. Böylece ebeveynler çocuklarının faaliyetlerini kontrol ederek koruyabiliyor. Halen ön satışta bulunan Ace, 2018’in ikinci çeyreğinde tüm dünyada satışa sunulacak.

 

Çocuklarda obezite oranı artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, çocuklarda obezite oranı artıyor3 ve her üç çocuktan ikisinin her günü hareketsiz geçiyor2. Fitbit’in yaptırdığı son araştırmaya göre ise çoğu ebeveyn, çocuklarının kendi çocukluklarına kıyasla daha az aktif olduğunu kabul ediyor.4 Ayrıca ebeveynler, çocuklarının kilosu, yedikleri gıdalar, egzersiz seviyeleri ve dünya genelinde artan çocukluk obezitesi konusunda endişeli olduklarını söylüyor. Araştırmaya göre, ebeveynlerin yüzde 84’ü çocuklarının daha sağlıklı olmasını isterken yüzde 87’si ise daha aktif yaşamalarını istiyor6.  Çocukların aktif olmalarının önündeki en büyük engelin ekran karşısında geçirilen zaman olduğunu düşünen ebeveynler, ailece daha fazla spor yapmak, birlikte yemek pişirmek ya da çocuklarını hareket seviyeleri konusunda bilinçlendirmek gibi yöntemlerle daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını teşvik etmenin yollarını arıyorlar. Ebeveynlerin yüzde 75’i ise çocuklarının daha hareketli olmasını sağlayacak egzersiz takip cihazları kullanmanın ilgilerini çektiğini söylüyor. Fitbit, uygun fiyatı ve kullanım kolaylığı nedeniyle rakiplerine göre iki kat daha fazla tercih ediliyor.6

Eğlencenin en sağlıklı hali: Spor ve Aktivite!

Ebeveynlerin beklentilerine yanıt vermek isteyen Fitbit, 8 yaş ve üzeri çocukları daha aktif olmaya ve aileleriyle birlikte sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye teşvik etmek üzere Ace’i tasarladı. Yeni Fitbit Ace’in sporu sevdiren özellikleri şöyle:

  • Aktivite takibi: Fitbit Ace ile ebeveynler, çocuklarının adımlarını, aktif oldukları dakikaları ve uyku istatistiklerini otomatik olarak takip ederek çocuklarını harekete yönlendirebiliyor,  özel günlük adım ve aktif dakika hedeflerini belirliyor. Dünya Sağlık Örgütü, 7-17 yaş arasındaki çocuklara günde 60 dakika fiziksel aktivite öneriyor5 ve Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri de çocukların günde 9-12 saat uyumasını tavsiye ediyor.6
  • Hareket etmeyi hatırlatın: Ebeveynler, çocukları bir kanepede veya ekranın karşısında çok uzun süre oturduklarında, her saat başı en az 250 adım atmaları için titreşimle onları uyaran kişiselleştirilmiş hatırlatıcılar ayarlayarak hareketsiz geçen süreyi azaltabiliyor.
  • Hareket ettiklerinde ödülle teşvik edin: Fitbit uygulamasında yer alan tebrik mesajları, eğlenceli ve biriktirilebilir rozetlerle çocuklar hareket ettiklerinde ödüllendirilebiliyor. Çocuklar böylece egzersiz hedeflerine ulaşmaları için teşvik ediliyor.
  • Eğlenceli meydan okumalar: Çocuklar, ailenin tüm üyelerinin 5 gün boyunca adım yarışı yapıp motivasyonlarını korumalarını sağlayan Aile Yarışması’nda veya günlük ve hafta sonu meydan okumalarında ailelerine ve arkadaşlarına karşı yarışabiliyor.7 Bu özellik yakında piyasaya sunulacak.

Çocukların hareketsiz yaşam tarzının kendiliğinden yok olmayacağını ve yaşları ilerledikçe daha da artacağını belirten ABD Ulusal Fitness Vakfı Genel Müdürü Chris Watts;

“Bir çocuğun hareket seviyesi, 9-15 yaşları arasında her yıl yaklaşık 40 dakika azalıyor.8 Bu yüzden ebeveynlerin, çocuklarının daha aktif yaşamasına yardımcı olacak araçları sağlaması büyük önem taşıyor. Fitbit’in bu soruna çözümü ise sadece egzersiz takibinden daha fazlasını sunuyor. Fitbit Ace, erken yaşlardan itibaren sağlıklı alışkanlıklar oluştururken hareket etmeyi eğlenceli ve ödüllendirici bir hale getiriyor. Ebeveynlerin de sağlıklı ve fit olmayı bir aile meselesi haline getirmelerini sağlıyor.”  diyor.

 

Çocuğunuzun kişisel bilgileri korumanız altında

Çocukların kişisel bilgilerini korumak, teknoloji kullanımı açısından ebeveynler için en önemli noktalardan biri. Ebeveynlerin bu talebinden yola çıkan Fitbit, İnternette Çocukların Kişisel Bilgilerinin Korunması Kanunu (COPPA) ve diğer geçerli kişisel bilgi koruma kanunlarına uygun şekilde tasarladığı aile hesabıyla ebeveynlerin çocuklarının bağlantı kurduğu kişileri ve Fitbit uygulamasında gördükleri bilgileri yönetmelerini sağlıyor.  Fitbit aile hesabının öne çıkan özellikleri ise şöyle;

  • Ebeveyn sayfası ayarı: Bu sayfayla çocukların faaliyetleri ve ilerlemeleri kontrol edilebiliyor. Ayrıca aile üyelerinden ve arkadaşlardan (yakında uygulamaya geçecek) gelen talepleri onaylamak için Fitbit uygulamasında istenildiği an kişisel sayfa ve çocuk sayfası arasında geçiş yapılabiliyor. Çoğu Android ve iOS cihazla otomatik şekilde senkronize olabilen Ace, yakında Windows işletim sistemli cihazlara da uyumlu olacak. 9
  • Çocuk sayfası ayarı: Ebeveynler bu sayfadan çocuklarının Fitbit uygulamasında görebileceği istatistikler, arkadaşlık talepleri, rozetler, saat tasarımları gibi verileri sınırlandırabiliyor.
  • Bağlantıda kalın: Aile hesabı akıllı telefonu olan çocukların telefonlarını duymama sorununu da çözüyor. Doğrudan çocuğun bilekliğine gelen bildirimler sayesinde ebeveynler her daim çocuklarıyla bağlantıda kalıyor.

Çocuklukta obezite oranları artmaya devam ettikçe, tüm ailenin sağlıklı ve daha aktif bir yaşam tarzını benimsemesinin her zamankinden daha önemli bir hal aldığını söyleyen Fitbit CEO’su ve Kurucu Ortağı James Park;

“İyi alışkanlıklar geliştirmek ve bunları devam ettirmek zor olabilir ama insanları teşvik etmek açısından bir ağ oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu toplumumuzda görüyoruz. Bu deneyimi ailelere sunarak sağlıklı alışkanlıkları eğlenceli ve çekici hale getirebiliriz. Ebeveynlere, bir yandan ailece keyifli vakit geçirirken, diğer yandan da çocuklarına yaşam boyu sürecek sağlıklı alışkanlıklar kazandırma imkanı sunmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz.” diyor.

 

Çocuklar için tasarlandı

Bileğe göre ayarlanabilir, su geçirmez bileklik ve 5 güne varan pil ömrüyle i Ace, çocukların yaşam temposuna uyum sağlayabilecek ve her türlü sıvı dökülmesine veya faaliyete dayanacak şekilde tasarlandı. Benzersiz 10 farklı saat görüntüsü ve parlak mavi ya da mor kayışlarla sunulan Fitbit Ace ile çocuklar kişiliklerine en uygun tarzı da diledikleri gibi seçebiliyor.

2018’in ikinci çeyreğinde tüm dünyada satışta

499 TL’den ön satışa sunulan Fitbit Ace, aralarında Amazon, Best Buy, Dick’s Sporting Goods, Kohl’s, Macy’s, REI, Target ve Verizon’un da bulunduğu başlıca Kuzey Amerika perakendecileri de dahil olmak üzere, 2018’in ikinci çeyreğinde tüm dünyada satışta olacak.

Fitbit ayrıca modern, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı akıllı saat Fitbit Versa™’yı ve kadınlara özel yeni sağlık takip cihazlarını da duyurdu. Basın bültenleri ve fotoğraflar için: www.fitbit.com/press.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları