Fortinet, entegre çözümlerle SD-WAN pazarında ivme kazanmaya devam ediyor


Fortinet, entegre çözümlerle SD-WAN pazarında ivme kazanmaya devam ediyor

Fortinet, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda Güvenlik Duvarı tabanlı SD-WAN çözümünü geliştirdi

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet® (NASDAQ: FTNT), dağıtık kurumsal şubelere yönelik tek ve entegre bir çözümde güvenlik işlevlerini de sağlayan kapsamlı bir SD-WAN çözümünü duyurdu.

SD-WAN teknolojilerine ilginin giderek artması BT dünyasının dikkatini çekti. Pek çok şirket bulut ortamını kullanmanın, kapsamlı uygulama görünürlüğünün ve düşen operasyonel maliyetlerin sağladığı avantajları fark etmeye başladı. Fakat, doğru çözüm olmadan SD-WAN’ın hızı ve çevikliği güvenliğe mal olabiliyor. Sektördeki bu yaygın soruna çözüm bulmak isteyen Fortinet, SD-WAN işlevini Yeni Nesil Güvenlik Duvarı FortiGate ile entegre ederek sektörün ilk NGFW-merkezli SD-WAN yaklaşımını geliştirdi. Bu yaklaşım, artan ölçeklenebilirlik, esneklik, sadelik ve SD-WAN’ın getirdiği maliyet tasarrufu ile sektör öncüsü güvenlik korumasını buluşturuyor.

Fortinet’in kapsamlı SD-WAN çözümünü değerlendiren Fortinet Bölge Teknoloji Direktörü Melih Kırkgöz şunları söyledi: “Kurumsal segment yoğun bir dijital dönüşüm geçiriyor ve biz de uygulama tüketim modellerinin hızla buluta taşındığına tanık oluyoruz. İş ortaklarımız doğrudan internet erişimine yöneldikçe, gelecek nesil güvenlik duvarı yeteneklerine ve yüksek SSL denetim performansına ne kadar ihtiyaç duyduklarının farkına varıyor. İş ortaklarımızın güvenlikten ödün vermeden SD-WAN avantajlarından faydalanabilmesini sağlamak için, Fortinet gelişmiş SD-WAN özelliklerini son FortiOS sürümleri ile dönüştürdü. Güvenli SD-WAN’a odaklanmamız Fortinet’in aynı çözümde gelecek nesil güvenlik duvarı ve SD-WAN’ı bir arada sunduğu, tek ve merkezi bir kontrol birimi tarafından yönetilen benzersiz kombinasyonunu kullanan yüzlerce iş ortağımıza ve müşterimize hitap ediyor.”

Dünyanın her yerinden yüzlerce şirket SD-WAN çözümlerinin güvenliği için Fortinet’e güveniyor. Fortinet, bu şirketlerin dağıtık kurumsal şubeleri için üstesinden gelinmesi gereken en zorlu problemlerin ortaya çıktığı üç temel kullanıcı senaryosunu ele alıyor. Müşterilerden gelen geribildirimlere karşılık olarak FortiOS işletim sistemindeki son güncellemeler doğrudan bu sorunlara odaklanıyor.

 

Kullanım Senaryosu #1: Kurumsal Şubelerde Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm sürecinde, kurumsal segmentteki müşteriler, bulut çözümlerini benimsemeleriyle birlikte ağlarının doğrudan internete bağlanması sebebiyle bir dizi güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunu çözmek isteyen Fortinet’in güvenli SD-WAN çözümü, SaaS uygulamalarının ve çoklu bulut erişiminin güvenliğini sağlamak için güvenlik ve SD-WAN bulut özelliklerini tek kontrol ünitesinden yönetilen tek bir çözüm olarak bir araya getiriyor. Bu ortamda BT ekipleri, ağı daha etkin ve hızlı karşılık verebilir hale getirerek ve ağın sağlığı için uygulama farkındalığına daha da önem kazandırırak WAN kaynaklarını doğrudan iş fonksiyonuna adresleyebiliyor. FortiOS’un son güncellemeleri, BT uzmanlarının 3000’in üzerinde uygulamadan seçim yapmasını mümkün kılıyor ve kolaylıkla hangi uygulamaların desteklendiğini ve işin kritiklik seviyesine göre uygulamaların önceliklendirildiğini görebiliyor. Ayrıca alt uygulamalara yönelik farklı politikalar belirlemek için bireysel uygulamaları daha detaylı inceleyebilmelerini sağlıyor. Bu granüler yaklaşım, verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek için şirketlerin kaynaklarını daha iyi bir şekilde tahsis edebilmelerini sağlıyor.

Kullanım Senaryosu #2: Yüksek Uygulama Performansı Sağlarken WAN’a bağlı Operasyonel Gider Harcamalarını Azaltıyor

Bant genişliği ihtiyaçları ve BT için Operasyonel Giderler bütçesi arttıkça, pek çok müşteri Operasyonel Giderler kapsamındaki harcamalarını azaltmak için MPLS’den SD-WAN’a geçiş yapıyor. Müşteriler daha düşük maliyetli WAN bağlantısını tercih etmeleri sebebiyle uygulama performansıyla ilgili sorunlarla karşılaşıyor. Bu soruna çözüm olarak SD-WAN için FortiOS’un temel bir özelliği olan otomatik çok yollu (multipath) zeka yeteneği, gecikme süresi, gecikme ve paket kaybı gibi granüler WAN hat bilgisini takip edebilmesi sayesinde SaaS, Voice over IP (VoIP) ve diğer kritik iş trafiği için en uygun yolu seçerek bu süreyi önemli ölçüde azaltıyor.

Kullanım Senaryosu#3: Networking ve Güvenlik Konsolidasyonu

Entegre bir çözüm olmadığı zaman BT ekiplerinin hem SD-WAN optimizasyon işlevlerini hem de güvenlik işlevlerini iki farklı ara yüz kullanarak yönetmesi gerekiyor. Böyle bir networking ve güvenlik operasyonları hem yoğun iş yükü getiriyor hem de kritik güvenlik ile veri incelemesi performansı ve işlevi gibi geleneksel olarak ağ merkezli işlemleri birleştirmeyi zorlaştırıyor. Bu sorunu çözmek amacıyla Fortinet, hem SD-WAN hem de güvenlik denetimi araçlarının merkezi yönetimi ve konfigürasyonu için tek ve ortak bir ekran görünümü ile SD-WAN kurulumlarının denetlenmesini sadeleştiriyor. Toplu saldırı yönetimi piyasasında ve kurumsal güvenlik duvarı çözümlerinde lider olan Fortinet, uzun yıllardır müşterilerinin ihtiyaçlarını güvenlik ve networking açısından ele alıyor. Fortinet, rotalama, WAN optimizasyonu, SD-WAN ve güvenlik unsurları dahil olmak üzere şubedeki özel amaçlı ürünleri tek bir cihazda birleştiren kapsamlı ve güvenli bir SD-WAN çözümü sağlıyor.

Fortinet SD-WAN işlevselliğini geliştirmek için müşteri ve iş ortağı odaklı bir yaklaşım benimsiyor ve güvenliği en kritik öncelik olarak değerlendirirken müşterilerinin bulut uygulamaları hızlı bir şekilde benimsemesini mümkün kılıyor. SD-WAN’ı Fortinet Güvenlik Dokusunun ve FortiGate Gelecek Nesil Güvenlik Duvarının doğal bir parçası haline getiren FortiOS işletim sistemindeki son güncellemeler, güvenliği önceliklendirmeyen diğer çözümlerin getirdiği güvenlik riskleri olmadan müşterilerinin dijital dönüşümü için gerekli araçları sağlıyor. Üç ayrı kullanım senaryosu ve yüzlerce müşterinin memnuniyeti Fortinet’in SD-WAN uygulamalarında sektörün karşılaştığı en büyük zorlukların üstesinden gelebilecek güvenlik ve networking uzmanlığına sahip olduğunu kanıtlıyor.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları