Günlük Keşfedilen Yeni Kötü Amaçlı Dosya Sayısı 2021'de %5,7 Artarak 380 Bine Ulaştı


Günlük Keşfedilen Yeni Kötü Amaçlı Dosya Sayısı 2021'de %5,7 Artarak 380 Bine Ulaştı

2021'de Kaspersky'nin algılama sistemleri günde 380 bin kötü amaçlı yeni dosya keşfetti.Bu2020'ye kıyasla %5,7'lik artışa işaret ediyor. Bu büyüme, diğer faktörlerin yanı sıra dünya çapında kullanılan cihaz sayısındaki sürekli artışla da bağlantılı. Sonuçlar Kaspersky Güvenlik Bülteni: Yılın İstatistikleri Raporu içinde yer aldı.

Kaspersky tehdit algılama sistemleri, geçtiğimiz 12 ayda günlük ortalama 380 bin yeni kötü amaçlı dosya keşfetti.Bubir önceki yıla göre 20 binlik büyümeyekarşılık geliyor. Geleneksel olarakçoğu tehdit (%91), Windows işletim sistemlerine özgü bir dosya biçimi olan WindowsPE dosyaları aracılığıyla gerçekleşti. Ancak 2021'de siber suçlularLinux işletim sistemiyle ilişkili tehditleri her zamankinden daha aktif bir şekilde yaymaya başladı. Tespit edilen Linux kötü amaçlı yazılımlarının ve istenmeyen yazılımların sayısı %57 arttı.

Kaspersky sistemleri tarafından tespit edilen tehditlerin yarısından fazlası (%54) sınıflandırılmamış Truva atlarından oluşuyordu. Birçok tehdit türünün hacminde 2021'de 2020'ye kıyasla bir azalma gözlenirken, Truva atı indiriciler 2020'ye kıyasla %2,24 arttı. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar özellikle tehlikeli, çünkü bu programlar kurbanın cihazına daha karmaşık kötü amaçlı yazılımlar göndermek için tasarlandı. Ayrıca tespit edilen solucan sayısında (%117,5) gözle görülür bir artış oldu ve payları %9'a ulaştı.Bu programlar sistemi ihlal ettikten sonra kendi kendini çoğaltabiliyor ve bağımsız olarak yayılabiliyor. Son olarak virüsler %27 büyümeyle paylarını %10'a çıkardı.

Dijital okuryazarlığı geliştirmenin ve güvenlik çözümlerini güncel tutmanın kullanıcılar için son derece önemli olduğunu söyleyen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Denis Staforkin, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl boyuncaönceki yıla kıyasla günde 20 bin daha fazla kötü amaçlı dosya keşfettik. Bu beklenmedik bir durum değil. Uzaktan çalışmanın dünya genelinde benimsenmesi nedeniyle çevrimiçi etkinlik hala zirvede. Çevrimiçi operasyonlara geçişdünya çapında daha fazla cihazın kullanıldığı anlamına da geliyor. Bu, daha geniş bir saldırı yüzeyine ve tehditlere daha fazla maruz kalmaya yol açıyor.”

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları