HABERLEŞME’DE MİLLİLEŞME MÜJDESİ


HABERLEŞME’DE MİLLİLEŞME MÜJDESİ

“T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen Evrensel Faz3 Projesiyle kurulacak sahaların tamamı yerli ve milli olanaklarla kurulan ULAK Baz İstasyonları ile hayata geçecek”

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde; Evrensel Hizmet Kanunu kapsamında, nüfusu 1 ila 500 arasında olan kırsaldaki yerleşim yerlerine 4.5G altyapısı kurulmasını hedefleyen Evrensel Projesinin birinci ve ikinci fazları Türkiye çapında yerli ve milli ULAK Baz istasyonlarının kullanımı ile başlamıştı. Kırsal alandaki milyonlarca vatandaşımız haberleşme teknolojilerinin getirdiği imkanlardan bu proje kapsamında yararlandı. Projenin üçüncü fazı için hazırlıklar sürerken; İstanbul Medipol Üniversitesinde 6G Çalıştayına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Fatih SAYAN, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Ali Taha KOÇ ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Sayın Celal Sami TÜFEKCİ sektöre yön verecek açıklamalarda bulundu.

2013 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen ULAK Projesi ile başlayan; 2017 yılında ULAK Haberleşmenin kurulmasıyla devam eden milli haberleşme çözümleri ile Türkiyenin çeşitli şehirlerinde 4,5 G iletişim sağlayan ULAK Haberleşme; milli hassasiyetleri göz önünde tutarak çalışmalarını sürdürüyor. “Türkiyenin Verisi Milli Güvenlik Meselesi” diyen ULAK Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami TÜFEKCi  6G çalıştayında yaptığı açıklamalarda “sadece ülkenin verisi değil geliri de koruma altına alınıyor” dedi. Aynı zamanda T.C. Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı olan TÜFEKCİ; Ulak’ı bu vizyonla kurduklarını, bugün önümüzden geçen bu teknolojiyi yakalayarak 5G ve ötesi yolunda ülkemizde marka bir değere de imza attıklarını açıkladı.

Yerli ve Milli ürünlerin önemine ve ekonomiye olan katkılarına işaret eden Sayın SAYAN, yakında ihalesi planlanan Evrensel Faz3 ihalesine ilişkin müjdeyi paylaştı.

Mobil Genişbant Haberleşme teknolojilerinde yerli ve milli dönüşümün LTE’de ULAK ile başladığını ve bu sayede yerlilik oranlarına yönelik önemli yollar alındığını vurgulayan SAYAN, Evrensel Faz3 Projesinde kurulacak olan sahaların tamamının ULAK Baz İstasyonları ile hayata geçirileceğini belirtti.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Ali Taha KOÇ; 5G ve ötesine giden yolda yerli ve milli ürünlerin geliştirilmesinin öneminin altını çizerek; “Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcımız SAYAN çok güzel bir müjde verdi, Evrensel projesinde ULAK yerli ve milli ürün ile gideceğimizin haberini verdi. Biz desteklemezsek kimsenin desteklemeyeceğinin farkındayız.” diyerek  sektöre yön veren önemli bir müjdeyi kamuoyu ile paylaştı.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları