HACKERLAR İŞ BAŞINDA!HACKERLAR İŞ BAŞINDA!

 

Hackerlar, 6M USD yi Rusya Merkez Bakasından Swift sistemi aracılığı ile hesaplarına geçirdi!

Rusya Merkez bankası raporuna göre, hackerlar tek seferde 6milyon doları swift mesajlaşma platformu üzerinden hesaplarına geçirdi. Bankanın yaptığı diğer bir açıklamada ise, izinsiz operasyonlar neticesinde işlem hacmi 339,5 milyon rubleyi sızdırdı. Hackerların bankanın para transferi için kullandığı  swift sistemine bağlı bilgisayarlarını ele geçirdiği bildirildi.

Siber güvenlik stratejisti Nick Bilogorskiy’e göre, bu tür siber ataklar neticesinde Rusya’nın finansal kurumları zarar görmekte ve repütasyonları olumsuz etkilenmektedir. Bu durumda ülkenin hukuksal düzenleme mercilerinin ciddi bir önlem alması gerekmektedir. Siber gansterler bir bankayı soymak için iki farklı yöntem kullanmaktadırlar. ATM leri hortumlamak ya da Swift transferlerini ele geçirmek.

Günümüzde tüm bankalar ve finansal kurumlar birbirine bağlıdır ve bu da globak kurumlar için majör bir risk faktörü teşkil etmektedir.

206 yılında da hackerlar Bangladesh Merkez Bankası’ndan swift aracılığı ile 81 milyon dolar çalmışlardı. Artık saldırganlar yeni ve innovatif saldırı yöntemleri geliştirdiler. Bunlardan bazıları, bilgisayar hafızasındaki veriyi manüple etmek, 2FA aracılığı ile işlevselliği ele geçirmek ya da yüksek volumlu ve kalibre kötü yazılımlar kullanmak.

 

Kaynak: https://www.platinbilisim.com.tr


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları