Hackerlar Sesinizi Çalarak Banka Hesabınıza Nasıl Erişebilir


robotrobkb

Araştırmacılar, hacklerların sesinizi çalarak ses doğrulaması yöntemiyle online hırsızlık yapma amacında olduklarını ortaya çıkardı. Siber suçlular, kurbanların kişisel bilgilerine ulaşmak için sürekli yeni fırsatlar kolluyor. Online olarak paylaştığınız bir video vs. içindeki sesinizi taklit ederek sizin banka hesaplarınıza erişmeyi planlıyorlar.

Alabama Üniversitesi'nde sadece basit bir araç ile sesinizi taklit ederek doğrulama sistemlerinin aşılabileceği ortaya çıkarıldı. Çalışma, bu sayede banka hesaplarının ve kişisel bilgilerinizin çalınabilineceğini gösterdi.

Youtube ya da Facebook gibi sitelerde paylaşılan birkaç dakikalık videonuz bile hacklerın kaydetmesi ve taklit etmesi için yeterli olacaktır.

Sesin Taklit Edilmesi Bir İnsanı Kandırabilir Mi?

Araştırmanın başka bir kısmında ise taklit edilen ses ile bir operatöre karşı konuşma denendi. Araştırmacılar Morgan Freeman'ın ve Oprah Winfrey'in sesini kullanarak konuşma yaptılar.

İnsana karşı denendiğinde daha az başarılı olsada operatörlerin yarısını kandırmayı başardılar. Birini bu yolla kandırmanın mümkün olması belli kişilere karşı saldırı yapmayı da mümkün kılıyor.

Örneğin, saldırgan birinin sesini taklit ederek sahte sesli mesajlar bırakabilir ve hatta mahkemede kullanılmak için sahte konuşmalar yaratabilir.

Alabama Üniversitesi'ndeki araştırmacılar şimdi bu hackerlara karşı defans mekanizmaları üzerinde çalışıyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları