IT Güvenliğinde Dışarıdan Destek Almak: Başarı mı Yoksa Felaket mi Getirir


Telecommunications_cool

IT sektöründe servis veren bir şirket aradığınızda kafanızda şu soru beliriyor: Yabancı insanlara benim kişisel bilgilerimi ve şirketime karşı rekabet üstünlügü vermeye değer mi?

Sayıları hızla artan şirketlere göre cevap evet. Computer Economics isimli IT araştırma firmasının raporuna göre gittikçe daha fazla şirket dışarıdan IT güvenlik desteği alıyor.

İstatistiklere göre şirketler bütçelerinin ortalama %8'ini IT güvenliğine ayırıyor.

Tabiki dışarıdan bu tarz bir güvenlik desteği almanın riski tartışılmaz fakat bu risk en aza indirgenebilir. Kötüye kullanılma olasılığı düşük olan kötü yazlımlara karşı koruma, güvenlik duvarı yönetimi vs. bilgilerin güvenlik firmalarıyla paylaşılması tavsiye ediliyor.

Altyapı yönetimi konusunda destek alınması şirketiniz bünyesinde uzmanlığı ve esnekliği arttırsa da hala göz önünde tutulması gereken güvenlik konuları var. Bu konularda tam kontrolü elinizde bulundurmalısınız yoksa üstesinden gelmek zorunda kalabileceğiniz bir data hırsızlığıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Risk Yönetimi:

Kendinizi data hırsızlığından korumak için dışarıdan destek alırken anlamanız gereken birkaç konu vardır. Daha da önemlisi risk yönetimini nasıl yapmanız gerektiğinden emin olmalısınız.

Normal olarak IT uzmanlarının bazı datalarınıza ulaşması gerekir ki bu dataları nasıl koruyabileceklerine karar versinler. Bu konuda gönlünüzün tam olarak rahat olması için sürekli olarak bu uzmanları ve data hareketlerini inceleyecek bir IT çalışanınız bulunmalıdır.

Destek için gelen IT çalışanları konusunda açıkgözlü olmak zorundasınız çünkü şirketinizin bilgilerinin kötü ellere düşmesi halinde size karşı kullanılabilir.

Destek için gelen IT çalışanlarına güvendiğinizi gösterin fakat yine de güvenlik kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin.

Son olarak, dışarıdan IT desteği almanın sizi birçok işten kurtarması gibi artıları vardır. Riskli olsa da bu riskleri iyi yönetmeniz durumunda büyük yatırımlar yapmadan sizi ve şirketinizi güvenlik konusunda rahatlatır.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları