İTÜNOVA TTO İNSAN YOĞUNLUĞUNU KONTROL EDEN YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİSİNİ UYGULAMAYA GEÇİRDİ


İTÜNOVA TTO İNSAN YOĞUNLUĞUNU KONTROL EDEN YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİSİNİ UYGULAMAYA GEÇİRDİ

Sağlık Bakanlığı market, ofis vb. kapalı alanlara, müşteri dahil olmak üzere en az dört metrekareye bir kişi olacak şekilde müşterilerin içeri alınması gerektiğini açıkladı. İTÜNOVA TTO da Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemesine eş zamanlı olarak ofisteki insan yoğunluğunun kontrolünü sağlayacak önemli bir adım attı. İTÜNOVA TTO, ofisteki insan yoğunluğunun kontrolünü yapay zekâ teknolojisi ile çözüme kavuşturdu.

Sağlık Bakanlığı market, ofis vb. kapalı alanlara, müşteri dahil olmak üzere en az dört metrekareye bir kişi olacak şekilde müşterilerin içeri alınması gerektiğini açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji transfer ara yüzü olarak hizmet vermek amacıyla kurulan İTÜNOVA TTO da Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki düzenlemesiyle eş zamanlı ofisteki insan yoğunluğunun kontrolünü sağlayacak önemli bir adım attı. İTÜNOVA TTO koronavirüs salgınında normalleşme döneminin başlamasıyla, ofisteki insan yoğunluğunun kontrolünü, iş ortağı PIXSelect’in yapay zekâ teknolojisi ile çözüme kavuşturdu. İTÜNOVA TTO ofisinde kullanılan yapay zekâ teknolojisinde; ofis, mağaza ya da marketlerde var olan mevcut kameraya entegre edilebilen, giriş ve çıkışların aynı kamera ile kontrol edilebildiği sistemle kişi sayısı anlık olarak takip edilebiliyor. Mağazalarda ve marketlerde kullanılan mevcut teknolojik çözümler insanların ellerindeki çanta ve bavulların da insan sayılmasıyla takip sisteminde hata payının yüksek olmasına sebep olurken PIXSelect’in yapay zekâ teknolojisinde böyle bir hata olmuyor.

Tüm kameralara entegre edilebiliyor

PIXSelect’in yapay zekaya dayalı gerçek zamanlı analiz yeteneğinin kullanıldığı teknoloji, kapasite sınırı olan alandaki yoğunluğun artması durumunda girişlerin kısıtlanması veya yoğunluğun azaltılması gibi önlemlerin alınmasına olanak tanıyor. Kullanılan bu teknoloji mağazalarda, marketlerde ofislerde mevcut bulunan tüm kameralara entegre edilebiliyor. Böylece düşük maliyet ile ekstra bir kameraya gereksinim duymadan kullanıma olanak sağlıyor.

Konu ile ilgili konuşan İTÜ Ar-Ge'den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ünal, “İTÜ olarak yapay zekâ teknolojilerine çok önem veriyoruz. Geliştirdiğimiz iş birlikleri ile ülkenin bilim ve teknolojide uluslararası rekabetçi gücünü artırmayı amaçlıyoruz. İTÜ bünyesindeki Yapay Zekâ ve Veri Bilim Merkezi’mizde, ileri veri ve yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesini, kamu ve sanayiye ait problemlerin çözümüne yönelik çalışmaların yürütülmesini hedefliyoruz” dedi.

Özcan: “Bu teknolojinin öncülerinden biri olmaktan mutluluk duyuyoruz”

Uygulanan teknoloji ile ilgili konuşan İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Ekrem Özcan, “Bakanlığımızın yaptığı son açıklamaya göre kapalı alanlara, müşteri dahil olmak üzere dört metrekareye bir kişi olacak şekilde içeride bulunulması gerekiyor. Ancak mağazalarda ve marketlerde uygulanan mevcut teknolojik çözümler insanların ellerindeki çanta ve bavulların da insan sayılmasıyla takip sisteminde hata payının yüksek olmasına sebep oluyor. İş ortağımız PIXSelect’in geliştirdiği teknoloji ise kapasite sınırı olan alandaki yoğunluğun artması durumunda girişlerin kısıtlanması veya yoğunluğun azaltılması gibi önlemlerin alınmasına olanak tanıyor. İTÜNOVA TTO olarak ofiste sahip olduğumuz alana göre kapasiteyi daha verimli kullanabiliyoruz. Bakanlığımızın da yönlendirmesiyle bu tarz teknolojilerin kullanılmasını çok önemsiyoruz. Bu teknolojinin öncülerinden biri olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. PIXSelect Genel Müdürü Kerem Yazıcı ise yaptığı açıklamada, “PIXSelect olarak geliştirdiğimiz yapay zekâ tabanlı kişi sayma ve kapasite görüntüleme sistemi yeni normal diye adlandırılan bu dönemde tedbirli yaşam imkânı sunmaktadır. Plazalar, AVM’ler, Banka Şubeleri, Market zincirleri gibi hizmet aldığımız ve rutin olarak günlük hayatımızda kullandığımız noktalarda sistemin hayatımızı kolaylaştırması planlanmaktadır. Teknoloji transferi noktasında destekleri için İTUNOVA TTO’ya da özel teşekkürlerimizi iletiyoruz.” dedi.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları