Kullanıcıların gizliliği, yeni Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz ile koruma altında


Kaspersky Lab, popüler güvenlik çözümü Kaspersky Internet Security–çoklu cihaz’ın yeni sürümünü kullanıma sundu. Yeni sürüm kullanıcılara İnternet’te kendilerinin ve verilerinin  güvenliğini sağlayabilmeleri için ek imkanlar sunuyor.

Kaspersky Internet Security–çoklu cihaz, Windows, Mac ve Android kullanıcıları için zararlı yazılımlara, tehlikeli web sitelerine, online takibe, sahteciliğe ve para hırsızlığına karşı güvenlik çözümleri sunuyor.

Yeni sürüm özellikle Windows kullanıcıları için birçok yeni fonksiyonu beraberinde getiriyor. Kullanıcılar artık güvenliksiz bir İnternet bağlantısı kullanımı sırasında verilerini Güvenli Bağlantı sayesinde koruyabiliyor; Yazılım Güncelleyici ve Yazılım Temizleyici aracılığıyla ise cihazlarının potansiyel güvenlik açıklarını kapatabiliyor.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, yeni sürümle ilgili olarak şunları söyledi: “Kaspersky Lab olarak BT güvenliğinin sadece güvenlik çözümlerinin etkin çalışması ile ilgili olmadığına inanıyoruz. Kullanıcıların bu konularda bilgili olması da önemli bir konu. Güvenlik konusunda bilgili kullanıcılar sadece İnternet’te dikkatli davranıp tetikte olmakla kalmıyor; ayrıca kişisel bilgileri, dosyaları, gizlilikleri, cihazları veya aile fertlerinin güvenliği konusunda iç rahatlığı gibi kendileri için önemli konularda koruma sağlamak amacıyla en güncel teknolojileri kullanmaya da hazır oluyorlar. Biz de ürünümüzün her bir yeni sürümünde kullanıcılara bu imkanları daha da iyi sağlamak amacıyla çalışıyoruz.”

Güvenli Bağlantı

Güvenli Bağlantı özelliği, ağ üzerinden gönderilen ve alınan tüm veriyi VPN teknolojisi ile şifreleyerek kullanıcıların İnternet’e güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlıyor. Bu fonksiyonun varlığı özellikle finansal işlemler, sitelere yetki verirken veya özel bilgilerin iletilmesi sırasında, yani veri trafiğinin bir yabancı tarafından izlenmesinin ciddi kayıplara yol açabileceği durumlarda önem taşıyor. Aynı zamanda seyahatler esnasında, birçok kişinin güvenliksiz Wi-Fi ağlarına bağlandığı zamanlarda da güvenli bağlantılar önem teşkil ediyor. Kaspersky Lab’ın araştırmasına göre her beş kullanıcıdan biri (%18) seyahat esnasında siber suçluların saldırılarına hedef oluyor. Yine her beş seyahat eden kullanıcıdan birinin (%18) İnternet kullanımı sırasında koruyucu bir önlem almıyor olması dikkatleri çekiyor. Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken Güvenli Bağlantı ile korunmak alınması gereken bir önlem olarak karşımıza çıkıyor. Kaspersky Lab’ın tamamlayıcı koruma özelliği Güvenli Bağlantı, Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz 2017’nin ana penceresinden başlatılabiliyor. Özellik aynı zamanda halka açık Wi-Fi ağlarında bağlanıldığında veya bankacılık, e-ticaret, ödeme sistemleri, e-posta, sosyal ağ kullanımı gibi özel bilgilerin paylaşıldığı durumlarda otomatik olarak da devreye alınabiliyor.

Yazılım Güncelleyici

Zararlı yazılımların bilgisayarlara girebilmesine olanak sağlayan en kritik şeylerden biri de cihazda yüklü diğer programların içinde olabilecek hatalar, yani verilen açıklardır. Yazılım geliştiriciler ürünlerini düzenli olarak güncelleseler de, bütün kullanıcılar bu güncellemeleri yüklemeyebiliyor. Yazılım Güncelleyici, güncellenmesi gereken yazılımları otomatik olarak tespit ederek kullanıcı onayını takiben bilgisayarda gerekli güncellemeleri yapıyor ve ayrıca kullanıcılara güncellenmesini istemediği yazılımları seçme veya başkalarını da ekleme imkânı sunuyor.

Yazılım Temizleyici

Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, kullanıcıların %37’si kullanmadıkları yazılımları da bilgisayarlarında barındırıyor. Böylece cihazın hafızasını gereksiz yere doldurmak dışında siber suçlulara da sisteme giriş için ek fırsatlar sunuluyor. Yazılım Temizleyici cihazda yüklü tüm programları tarayarak potansiyel risk teşkil edeleri işaretliyor. Yazılım Temizleyici aynı zamanda kullanıcıların haberi veya net bir şekilde onayı olmadan (örneğin başka bir yazılımın yüklenmesi esnasında) yüklenen, bilgisayarı yavaşlatan, arka planda işleyen, izinsiz şekilde reklamlar veya iletiler gösteren veya neredeyse hiç kullanılmayan programlar konusunda da bilgi veriyor. Yazılım Temizleyici’den ilgili raporu alan kullanıcı söz konusu programları silmek veya cihazda bırakmak konusunda karar verebiliyor. Eklenen yeni özellikleri dışında Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz, finansal işlemlerin çok katmanlı olarak korunması (Safe Money özelliği), istenmeyen yazılımların yüklenmesinin (Application Manager) ve istenmeyen reklam gösteriminin engellenmesi gibi yeni sürümde daha da iyileştirilmiş gelişmiş teknolojilerle donatılmış olarak geliyor.

 İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları