Litvanyalı Adam Bilgisayarlara Gozi Virüsü Bulaştırdığını Kabul Etti


virus-detected

Cuma günü, Litvanyalı bir adam dünya çapından bir milyondan fazla bilgisayara bulaşan bir bilgisayar virüsü yaydığını ve onlarca milyon dolar zarara sebep olduğunu kabul etti. Deniss Calovkis, Manhattan'daki mahkemede bilgisayarlara izinsiz girdiğini ve ve bazı bilgisayar kodlarını kullanarak gozi virüsünü daha etkili hale getirdiğini kabul etti.

Gozi virüsü 2007 yılında keşfedildi. Sanal olarak fark edilmeyerek kullanıcıların kişisel banka hesap bilgilerini çaldığı tespit edildi. 2013 yılında Amerikan yetkililerin suçu duyurmasına kadar dünya çapında 1 milyondan fazla kullanıcının bilgileri çalındı ve bu bilgisayarların 40,000 tanesinin Amerika'dan ve hatta 160 tanesinin NASA'ya ait olduğu öğrenildi.

Savcılar, Calovkis'in Riga'da yaşamasına rağmen Miami'de gibi görünerek virüs kodunun gelişmesini sağladığı ve bankaların sitelerinin görünümünün değişmesini sağladığını söyledi. Bu suça ortak olan Kuzmin 2010 yılında tutuklandı ve 2011 yılında gizli olarak itiraf etti. Bir diğer ortak Pauneschu ise Aralık 2012'de Romanya'da tutuklandı.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları