Microsoft Bulut ve Yapay Zekâ Çözümleriyle Dünya Koruma Altında


Microsoft Bulut ve Yapay Zekâ Çözümleriyle Dünya Koruma Altında

“AI for Earth /Dünya için Yapay Zekâ” platformuyla Microsoft, l çevresel zorlukların önüne geçmek için bulut ve yapay zekâ araçlarıyla bu yöndeki projelere destek veriyor. Microsoft, bugüne kadar 27 ülkede 110 projeye 1 milyon dolar hibe sağladı.

Yaşamı ve güzelliğini kutlayan, dünyamızın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla kutlanan 22 Nisan Dünya günü, inovatif çözümlerle dünyanın korunmasına hizmet eden teknoloji şirketleri için de önemli bir gün. Microsoft, iklimden tarıma, biyoçeşitlilikten suyun korunmasına kadar birçok alanda çalışmalar yürüten şirketlere teknoloji altyapı, yazılım ve donanım sağlıyor. Hibe programlarıyla dünyanın korunmasına katkılar sunan Microsoft, yürüttüğü çevreci programlarla çevreci şirketlere ilham veriyor.

Microsoft’un güncel projelerinden biri Afrika’da yürütülüyor. Kongo’da sayıları giderek azalan fil popülasyonunu korumak ve artırmak için kullanılan yapay zekâ çözümü, ses ayrıştırma teknolojisiyle fillerin popülasyonu zekâ teknolojileriyle koruma altına alınıyor. Mara Fil Projesi, Microsoft IoT çözümleri altında GPS verileriyle desteklenirken Peace Parks Foundation gergedanları koruma projesinde NetHope Azure Showcase kullanılıyor. Protection Assistant for Wildlife Security projesi’nde ise drone’ların gece uçuşlarından alınan görüntüler Azure platformunda işleniyor ve akıllı verilerle vahşi yaşamın korunmasına katkılar sunuluyor.

Microsoft’un destek sağladığı projelerden WildMe, veri toplama maliyetini düşürürken hızlı hayvan tanımlama ve popülasyon analizini sağlamak için Microsoft Azure kullanıyor. Bu çözümle vahşi hayvanlar kolayca ayırt edilebiliyor. Böylece takip edilecek hayvanlara plastik izleyicilerin takılmasına gerek kalmıyor. SilviaTerra projesinde ise çevreci kuruluşların ve toprak sahiplerinin ormanları envanter haline getirebilmesi için modern uydu görüntüleri ve makine öğrenimini kullanılıyor. Böylece ormanlardaki değişim ve ağaç boylarındaki artış gibi bilgiler verimli bir şekilde elde edilebiliyor. Öne çıkan bir diğer proje ise bulut ve yapay zekâ ile tarımı akıllı hale getiren FarmBeats. Proje kapsamında elde edilen veriler, su kaynaklarını koruyan, toprak analizi sunarak çiftçilerin ürün verimini artıran değerli ve çevreci iş sonuçlarına dönüşüyor. Microsoft’un dünyanın korunmasına yönelik geliştirdiği tüm projelere ve hibe programlarına şu linkten ulaşmak mümkün:

https://www.microsoft.com/en-us/ai/ai-for-earth?activetab=pivot1%3aprimaryr6


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları