Neden Verileri Sınıflandırmalısınız?


NEDEN VERİ SINIFLANDIRMA?

 

Kayıtların büyümesinin kapsamı şaşırtıcı. Veritabanlarında depolanan yapılandırılmış bilgilerin sütunları ve satırlarının öte sinde, dijital belgelerden, e-postalara, sosyal medya yayınlarına, metin mesajlarına kadar her şeyi içeren yapılandırılmamış bilgiler de vardır. Elektronik cihazlara sonsuz güvenimiz ile birlikte, büyük miktarda veri, veri sınıflandırmasını kritik bir operasyonel zorunluluk haline getiren bir dijital bilgi dalgası mevcuttur.

Veri karmaşasıyla başa çıkabilmek için bilgileri sınıflandırma zorunluluğunun üç nedeni:

VERİ GİZLİLİĞİ ve GÜVENLİĞİNDEKİ RİSKLERİ AZALTMAK

Muazzam ve artan hacimli farklı veri türleri, veri güvenliği korumasını ve gizlilik korumasını ciddi hale getirir zorluklardır. Veri sınıflandırma, veri kaynaklarını etkin bir şekilde tanımlamaya yardımcı olabilir ve kuruluşlara, depolanan ve kullanılan her bilgi parçasıyla ilişkili risklerle birlikte her bir veri öğesinin amacını daha iyi anlamasını sağlar.

VERİ GİRİŞİ VE DÜŞÜK DEPOLAMA GİDERLERİNİ AZALTMAK

Veri depolamayı optimize ederek verimlilik ve düşük maliyetler elde edebilir ve her şeyi sonsuza dek saklamaktan kaçınabilirsiniz.

Verileri sınıflandıran kuruluşlar, bilgileri yeniden düzenlemek ve dosyalamaktan daha fazlası olduğunu anlar. Bunun yerine, personelin daha iyi ve daha hızlı kararlar almak için bilgileri aramasını, konumlandırmasını ve gözden geçirmesini sağlamakla ilgilidir. Veri depolamayı optimize ederek ve yalnızca en alakalı bilgileri koruyarak, kuruluşların yalnızca en önemli operasyonel hedeflerine çok daha hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bilgiyi gerekenden daha uzun süre tutarak potansiyel riski ve maruziyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

YASAL,VE YEREL YÖNETMELİKLERE UYUMU TAMAMLAMAK

Buna KVKK, PCI gibi düzenlemeler dahildir, İhracat kontrolleri ve diğer zorunlu şartlar gibi şartlara uyumunuz kolaylaşır. Uyumluluk sorunlarından (veya daha da kötüsünden) kaçınmak için veya, dava ve ilgili para cezaları veya pahalı hatalardan kaynaklanan diğer kayıplar, kuruluşların hassas, sınıflandırılmış veya kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri (PII) korumak için verileri sınıflandırmaya çalışmalıdır. KVKK gereği veri gizliliğini daha iyi korumak için iyileştirilerek uyumsuzluğa somut cezalar eklendi.

  

Veri sınıflandırma, organizasyonların bilgi yönetişimini (IG) geliştirmesine, güvenlik korumalarını iyileştirmesine ve mevzuat uyumluluğunu kolaylaştırmasına yardımcı olabilir. IG, bilgi risklerini tamamen tanımak ve azaltmak, veri depolamayı optimize etmek ve bilgi toplama, analitik, e- keşif çabaları ve denetleme çabalarını kolaylaştırmak için gereken stratejiyi ve istihbaratı tanımlar. Gartner gibi kuruluşlar tarafından yapılan pazar araştırması şirketleri, kuruluşlarını düzenli olarak çalıştıkları verileri sınıflandıracak, bu sınıflandırmayı kullanım kılavuzları, prosedürler ve teknik kontrollerle ilişkilendiren, kapsamlı bir bilgi sınıflandırma programına yatırım yapmalıdır.

Veritas, kuruluşların verileri sınıflandırmasına ve IG'yi geliştirmesine yardımcı olabilecek teknolojiler, hizmetler ve çözümler sunar. Organizasyonlar modernize etmeye, ilgili olmaya ve karar vermelerinde verilere daha fazla odaklanmaya çalıştıkça, veri sınıfl andırma e- postaların, sosyal medyaların ve diğer kayıt türlerinin sınıflandırılmasının otomatikleştirilmesine ve korunmaya değer olmayan içeriğin kaldırılmasına yardımcı olabilir. Veritas'ta binlerce müşterinin bilgileri hakkında bilinçli kararlar almalarına yardımcı oluyoruz. Kapsamlı Bilgi Yönetişim portföyümüz, yapılandırılmamış veri kaynaklarına göre istihbarat sentezleyerek organizasyonların risklere karşı koymak, gizliliği artırmak ve e-keşif ve düzenlemelere uyumu iyileştirmek için iyi bir konumda olmasını sağlar. Platin Bilişim uzmanlığında bizden destek alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları