Rus Hacker Grubu Turla Bilgi Hortumlamasını Gizlemek için Uydu Bağlantılarını Kullanıyor


satellite

Güvenlik araştırmacıları Rus hackerların kendi aktivitelerini gizlemek için dünyadaki diplomatların ve devletlerin bilgilerini barındıran uydu bazlı internet linklerini kullandıklarını ortaya çıkardı.

Kaspersky Lab'a göre profesyonel bir Rus hacker grubu olan Turla üyeleri, yakalanmaları daha zor olduğu için uydu bazlı internet bağlantıları üzerinden aktivitelerini gerçekleştiriyorlar.

Siber Casus Gruplar 

Birçok çeşit hacker bulunmaktadır; bazıları para amaçlı çalışırlar, bazıları Anonymous gibi politik aktivistlerdir, bazıları ise NSA gibi devlet kurumlarına saldırıp bilgi çalmayı hedeflerler.

Turla'nın amacı, APT atakları ile gizlice hedef organizasyonları, milletleri ve şirketleri emir-kontrol mekanizlası kullanarak hackleyip yavaşça bilgileri çekmektir.

Bu süreç çoğunlukla bilgisayarları myriad fonksiyonlarına sahip zararlı yazılımlar ile virüsleyerek yöneticinin şifresinin çalınması ve ağ içindeki kullanıcıların mail adresleri aracılığıyla kişisel şifrelerinden kredi kartı bilgilerine kadar ulaşılması şeklindedir.

Uydu bazlı internet bağlantıları yavaş olsa bile hacklenmek için kolay durumdadır. Şu an için, Turla öncelikle uydu bazlı ve IP adresleri Ortadoğu ve Afrika'da bulunan kullanıcıları hedef almaktadır.

Eğer bu yöntem APT grupları ve siber-saldırganlar arasında popüler hale gelirse, IT sektörü ve güvenlik sektörü için gelecekte önemli bir sorun haline gelecektir.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları