Siber Saldırganlar Takip Edilme Riskine Rağmen Bitcoin Kullanıyorlar


bitcoins

Bitcoin şimdiye kadar Karanlık Web’de kullanıldı ve bankacılığın geleceği olarak da görülüyor. Şimdiye kadar insanlara çok yarar sağladı fakat kriptolu döviz online gasp için de gittikçe daha fazla kullanılıyor.

Bitcoin daha önce fidye için de kullanılmıştı fakat raporlara göre siber saldırganlar artık Bitcoin’i diğer ödeme yöntemlerine göre daha fazla tercih ediyor.

DD4BC isimli bir grup şirketlerin bilgisayar sistemlerine saldırıyor ve daha sonra şirketleri eğer bir fidye ödemezlerse ikinci bir saldırı ile tehdit ediyorlar ve bu fidyeleri Bitcoin olarak topluyorlar. Eylül ayında, Akamai isimli internet sağlayıcısı, bu grup tarafından 141 adet saldırı tespit etti. Bazı şirketler bu durum karşısında 10-200 Bitcoin (4,100-82,000 Dolar) arasında miktarları ödemeyi kabul ettiler.

Bunun yanı sıra Armada Collective isimli grup ise Yunan bankalarının her birini 20,000 Bitcoin ödemeye zorlamıştı. Fakat, tehditlere ve saldırılara rağmen bu bankalar ödeme yapmayı kabul etmemiş ve önlemlerini almışlardı.

Fakat, Bitcoin’in anonim bir sistem değil ve bu yolla yapılan ödemeler takip edilebiliyor. Yine de bu durum saldırganları dijital döviz birimi kullanmaktan henüz vazgeçirmiş gibi görünmüyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları