Siber Tehditlere HAVELSAN’dan “Dur!”


712016143525586_2852015140453298_Havelsan_logo

Savaş tehdidinin beşinci boyutu siber saldırılara Türkiye’nin sistem entegratörü devi HAVELSAN geçit vermiyor. Kritik Altyapıların Güvenliği için geliştirilen projelerine bir yenisini daha ekleyen HAVELSAN, Elektrik Üretim AŞ’ye ait dokuz hidroelektrik santralinin siber koruma kalkanı oldu.

HAVELSAN’dan yapılan açıklamaya göre 2014 yılı sonunda başlanılan HES IT Sistem Sürekliliği Projesi son aşamasına geldi. Elektrik Üretim AŞ’ye ait dokuz hidroelektrik santrali için başlatılan projede iki santralin bilişim güvenlik sistemleri kuruldu ve kabulü tamamlandı. Kalan santrallere kurulacak sistemlerin de bu yılın ilk yarısında kabullerinin tamamlanması ve faaliyete geçmesi planlanıyor.

Tüm santrallerin kurulum ve aktivasyonunun tamamlanmasının ardından, açılışı 2016 yılının başında yapılacak olan HAVELSAN’ın Siber Savunma Teknoloji Merkezi (SİSATEM) tüm santrallere uzaktan izleme ve koruma hizmeti de verebilecek.

Projenin amacı; EÜAŞ’a ait olan ve SCADA Sistemi ile işletilen HES’lerin otomasyon ve bilişim sistemlerinin envanterinin çıkarılması, olası siber saldırı, risklere karşı korunması ve proje süresince gerekli bakım süreçlerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi…

Bu kapsamda dokuz HES SCADA ağının bilişim güvenliğinin arttırılması ve sistem sürekliliğinin sağlanması amacıyla HAVELSAN, sistem odası iyileştirme, yedekleme sistemlerinin kurulumu, güvenlik mimari topolojilerinin oluşturulması ve uygulanması, siber olay izleme yeteneğinin oluşturulması ve güvenlik sıkılaştırmalarını gerçekleştirme görevini üstleniyor.

Kritik kurumların siber koruması

Öte yandan HAVELSAN, 20 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete ile Bakanlar Kurulu Kararı’nda yayımlanan “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi”nde ‘kritik altyapılar’ kapsamına giren bazı kamu kurumlarının bilişim sistemlerinin siber güvenlik sıkılaştırmaları alanında da proje ve faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları