Şifrelerinizi Unutun, Faturalarınızı Selfie ile Ödeyin


biyometrik-sistemler

Biyometri alanında yükselen teknolojiler artık kullanıcıların şifre girmesini gerektirmeyecek.

Yeni bir projeye göre kullanıcılar banka hesaplarına giriş yapmak için bir selfie çekmeleri yeterli olacak. Bu teknoloji bankacılık ve iletişim sektörlerinde etkili olacak gibi görünüyor. Proje için 2020 yılına kadar 117 Milyar dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda.

Daha önce, Mastercard müşterilerine yine selfie çekme ya da bir cümle okuma yöntemiyle kimlik doğrulaması yöntemini tanıtmıştı. Mastercard, bu konu üzerine çok fazla yatırım yapıyor ve müşterilerine daha güvenli bir ödeme yöntemi sunmaya çalışıyor.

Bu projenin odaklandığı en önemli nokta ise gelecekte bu teknoloji ile insanların anahtar kullanma ihtiyacı duymamaları ya da ATM'lerde şifre kullanmamaları.

Başka bir şirket ise göz tanıma projesi üzerine yönelmiş durumda. Samsung, Fargo ve Sprint markalarının çalıştığı proje ile telefonunuz gözünüzün resmini çekerek giriş işlemlerini yapabiliyor. Bilindiği gibi göz bebekleri de parmak izi gibi her kişiye özgüdür. Yapılan açıklamaya göre, araştırmalar bu teknolojinin Apple'ın Touch ID ya da Google'ın kullandığı parmak izi yöntemleri kadar etkili ve doğru çalıştığını gösteriyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları