Şirketlerin Profesyonel E-Mail Hesabına İhtiyacı Var Mı?


Şirketlerin Profesyonel E-Mail Hesabına İhtiyacı Var Mı?

Şirketiniz için profesyonel bir e-posta adresi kullanmanın düşündüğünüzden çok daha fazla önemi vardır. Profesyonel e-mail hesabı, şirketinize profesyonel bir görünüm vererek potansiyel müşterilerinizin işletmenizi ciddiye almasını sağlar. E-posta adresiniz ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterir ve potansiyel bir müşterinin size güvenip güvenmemesi gerektiğini belirler. Bu sebeplerden dolayı profesyonel bir e-posta, müşteriler ve iş ortakları arasında güvenilirlik sağlamanın ve güven oluşturmanın en önemli anahtarlarından biridir. Peki şirketiniz neden profesyonel bir e-posta hesabına sahip olmalıdır?

Profesyonel E-mail Hesabına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Profesyonel e-posta hesabına sahip olmanın avantajlarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

 1. Profesyonel imajın korunmasını sağlar

İş dünyasında, profesyonel bir imaja sahip olmak müşterilerinizin güvenini korumak ve çevrimiçi ortamda güvenilir görünmek için önemlidir. Potansiyel veya mevcut müşteriler sizinle iletişime geçmek istediğinde veya siz onlarla iletişime geçerken, isim@sirketadi.com gibi bir adres kullanmak kesinlikle isimsoyad123@hotmail.com'dan daha profesyonel görünür. E-posta’nızı işletmenizin alan adı üzerinden yönlendirmek, profesyonel bir imaj oluşturarak müşterilerin sizinle daha rahat iletişim kurmasını sağlar.

 1. Marka bilinirliğini artırır

Alan adı uzantınızla birlikte kullandığınız profesyonel bir e-posta adresi, müşterileriniz hakkınızda daha fazla bilgi almak istediğinde, web sitenizi hemen bulmalarını kolaylaştırır. Bu aynı zamanda meşru ve yerleşik bir işletme olduğunuz konusunda müşterilere güven vermeye de büyük ölçüde katkıda bulunur. Aynı zamanda harika bir pazarlama varlığıdır. Çünkü gönderdiğiniz herhangi bir e-posta, web sitenize kolay bir bağlantı sağlar.

 1. Spam olarak işaretlenme riskini azaltın

Herkes ücretsiz bir e-posta adresine hızlı ve kolay bir şekilde kaydolabildiğinden, bunlar spam gönderenler tarafından sıklıkla kullanılır ve sonuç olarak alıcılar tarafından genellikle şüpheyle karşılanır. Bu nedenle, kendi alan adınıza bağlı profesyonel bir e-posta adresine sahip olmak bir güven göstergesi oluşturur. Profesyonel e-mail adresi, iş e-posta’larınızın geri dönme veya doğrudan çöp kutusuna gönderilme riskini azaltır.

 1. E-posta’larınızı amaca göre düzenlemenizi sağlar

Departmanlara veya amaçlara göre belirli e-posta adresleri atayarak (örneğin hesaplar@sirketadi.com, info@sirketadi.com) gelen postalarınızı organize etmek, yalnızca iş yükünüzü yönetme açısından size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işletmenize güvenilirlik katar ve yerleşik bir varlık olduğunuzu daha da pekiştirir.

 1. Premium özelliklerden yararlanın

İlk bakışta işletmeniz için kısıtlı premium özelliklere sahip ücretsiz bir e-posta servisi kullanarak tasarruf ediyor gibi hissetseniz de, tüketici güveni, işletme güvenilirliği ve hatta üretkenlik gibi birçok faktörden dolayı ileride daha büyük sorunlarla karşılayabilirsiniz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için premium özelliklerle donatılmış bir e-posta servis sağlayıcısı seçmeniz gerekir. Uzman Posta gibi profesyonel e-posta servis sağlayıcıları, işletmenize daha fazla potansiyel müşteri çekmenize yardımcı olacak harika bir yatırımdır ve ücretsiz e-posta servis sağlayıcılarda bulunmayan birçok özellikle birlikte gelir. Üstelik Uzman Posta’yı 45 gün ücretsiz olarak deneyimleyebilisiniz.Uzman Posta premium özelliklerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Depolama ihtiyacınız arttığında kotanız dolmadan sizi uyaran esnek kota
 • Gelişmiş güvenlik özellikleri (spam ve virüs koruma)
 • %100 süreklilik sağlayan 7×24 kesintisiz erişim
 • Hiçbir veri kaybı ve kesinti olmaksızın ücretsiz taşıma 
 • Teknik destek
 • Kişisel ve Ortak Takvim, Kişisel ve Ortak Adres Defteri, Görev Yönetimi, CalDAV & CardDAV Desteği, E-posta Gönderi Takibi ve Silinmiş E-posta Kurtarma, Outlook vb. Mail Programları ile %100 Uyum vb. birçok gelişmiş premium özellik

Profesyonel E-mail Hesabı Oluşturmanın 8 Basit Kuralı

Aşağıda profesyonel e-mail hesabı oluşturmak için izlemeniz gereken basit adımları bulabilirsiniz:

 1. Güvenilir Bir Alan Adı Kullanın

Markanızla uyumlu ve web siteniz ile aynı alan adını kullanan profesyonel bir e-posta adresi, güven sağlar ve marka bilinirliği artırır. Örneğin, isim.soyad@outlook.com ve isim.soyad@tesla.com adreslerinden bir e-posta aldığınızı varsayalım. İkinci e-posta’dan gelen bir mail’in çok daha çekici olması muhtemeldir. Çünkü "Google" ve "Outlook" ile herkes bir e-posta hesabı oluşturabilir. Bu yüzden ücretsiz e-posta servis sağlayıcılar özgünlükten yoksundur. Tam da bu noktada şirketinizin adına karşılık gelen bir alan adına ihtiyacınız vardır.

 1. Takma Adları Kişisel İletişimde Bırakın

Bazılarımızın farklı nedenlerden dolayı birden fazla e-posta hesabı vardır (sadece isim ve soyadlarımızdan oluşmayan), ancak bu e-mail’ler iş için değil, kişisel ve sosyal iletişimlerimiz için olmalıdır. Herhangi bir takma ad veya farklı bir kullanım, iş e-posta adresiniz için uygun değildir. 

 1. Numaraları Hariç Tutun

Küresel nüfus 7 milyarı aştığı için benzersiz bir e-posta ismine sahip olma şansınız çok zayıftır. Böyle bir durumda ücretsiz e-posta araçları, alternatif olarak sayıları içeren otomatik seçenekler sunar. Fakat bu e-posta’lar tıpkı takma adlarda olduğu gibi iş için kullanılamaz. Örneğin, "isim2013" veya "19isim78" adlı kullanıcılardan gelen bir e-posta güvenilmez olarak kabul edilir. Hatta özellikle büyük şirketlerde spam filtrelerini tetikleyebilir ve e-posta’larınızın doğrudan çöp kutusuna gönderilmesini sağlayabilir. Aynı şey noktalama işaretleri ve semboller için de geçerlidir. Bu yüzden sadece harflere bağlı kalmanız önerilir. Noktalama işaretine ihtiyacınız varsa, en fazla bir veya iki nokta veya alt çizgi eklemeniz önerilir:

 • soyad@sirketadi.com
 • ikinciisim.soyad@sirketadi.com
 • isimbasharfi_soyad@sirketadi.com
 1. Konumunuzu Kullanmaktan Kaçının

Şirketteki konumunuzu “isim.ceo@sirketadi.com” gibi iş e-posta adresinize eklediğinizde, e-posta’nızın öne çıktığını ve hangi pozisyona sahip olduğunuzu özetletlediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, alıcınız muhtemelen bu bilgileri umursamaz. Bu yüzden bu bilgileri profesyonel e-posta adresinizde değil, sadece e-posta imzanızda kullanmanız önerilir.

 1. Belirli Amaçlar İçin Genel İsimler Kullanın

info@sirketadi.com veya support@adi.net gibi genel iş e-posta adresleri çok yaygın olarak kullanılır. Bu e-posta hesapları, belirli bir ekip üyesine atıfta bulunmaksızın, bir şirketin belirli bir hizmetini veya bölümünü temsil eder. Doğal olarak alan adı, alıcının göndereni tanımasında belirleyici bir rol oynar. 

 1. Seçiminizi En Basitten Yana Kullanın

Mobil cihazlarının küçücük ekranları aracılığıyla iş yapan bu kadar çok insan varken, hecelemesi genellikle kolay görünse bile, bir e-posta adresinin yanlış yazılması yaygın bir durumdur. Bu nedenle e-posta adresinizin kolay olduğundan ve çok fazla açıklama gerektirmediğinden emin olun.

 1. Profesyonel Olmayan Her Şeyden Kaçının

Profesyonel kimliğiniz kişisel kimliğinizden önemli ölçüde farklı olabilir. Bu yüzden e-posta adresinizde ırk, din, cinsel yönelim ve yaş ile ilgili referanslardan kaçının. İkisi arasında net bir çizgi olduğundan emin olun. 

 1. Tam Adın Her Zaman Gerekli Olmadığını Unutmayın

E-posta adresinizi oluştururken her zaman tam adınızı kullanmanız gerekmez. Sadece en yaygın olarak kullandığınız bir veya iki adınızı kullanabilirsiniz. Adınız veya soyadınız uzunsa sadece baş harfini kullanmanız da yeterli olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları