Tahran İsrail Generkurmay Başkanı’nı Hackledi


18hyfk3t3yfo7jpg

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan verilere göre İran hükümeti için çalışan bir hacker, İsrail Ordusu Genelkurmay Başkanı'na siber saldırı düzenleyerek bilgisayarındaki tüm veritabanına erişim sağladı.

Tahran için çalışan siber saldırganın dünya çapında 1800 önemli kişiyi hedeflediği belirtiliyor. Saldırının ardından kimliğini açığa çıkaran izler bıraktığı tespit edilen saldırganın isminin Yaser Balaghi olduğu belirtildi. Hackerın İsrail ordusu generallerinden insan hakları aktivistlerine ve akademik çevredeki önemli kişilere kadar uzun bir hedef listesi olduğu tespit edildi.

İsrail merkezli bir siber güvenlik şirketi olan Check Point'in, İran merkezli siber saldırıların varlığını açığa çıkarmasının ardından saldırıların birkaç ay önce başladığını ve hedeflenen kişilere casus yazılım yükleme amaçlı e-mailler gönderilerek bilgisayar sistemlerine erişim sağlanmaya çalışıldığını belirtti.

Gönderilen e-postaların yüzde 25’inden fazlasının amacına ulaştığını ve kullanıcıların farkında olmadan casus yazılımı bilgisayarlarına indirdiğini tespit eden şirket siber güvenlik için yapılan yatırım süreçlerinin siber saldırıların hızına yetişemediğinin altını çizdi.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları