Trend Micro, INTERPOL ile işbirliği yaparak Nijeryalı siber suç örgütü liderinin yakalanmasını sağladı


trendmicrooİnternet ve veri güvenliği konusunda küresel çözüm sağlayıcı Trend Micro, “iş e-mailleri üzerinden yapılan anlaşma” (BEC) dolandırıcılığı ve “CEO sahtekarlığı” yoluyla 60 milyon doların üzerinde parayı çaldığından şüphelenilen uluslararası bir suç ağı liderinin yakalanmasında güvenlik birimleriyle iş birliği yaptı. INTERPOL ve Nijerya Ekonomik ve Finansal Suç Komisyonu, Trend Micro’nun araştırmasından yararlanarak suçluyu belirledi ve tutukladı.

Trend Micro CTO’su Raimund Genes, Trend Micro’nun siber suçlulara karşı savaşta kamu – özel sektör işbirliğinin güçlü bir temsilcisi olduğunu söyledikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji yoluyla zarar vermek isteyenlere karşı oluşturulmuş bir ittifak var. Biz de Trend Micro olarak kanun güçlerine, bu saldırıları gerçekleştirenleri yakalamaları ve haklarında gerekli işlemleri yapmalarını sağlama konusunda elimizden gelen her desteği veriyoruz.”

Nijeryalı suç örgütü lideri; Nijerya, Malezya ve Güney Afrika’daki 40 kişilik ağıyla zararlı yazılımlar üreterek saldırılar gerçekleştiriyordu. Çin, Avrupa ve ABD’deki karapara aklayıcılarıyla ilişkisi sayesinde de çaldığı parayı yasadışı banka hesaplarında sakladığından şüpheleniliyor.

interpolINTERPOL Küresel İnovasyon Girişimi İcra Direktörü Noboru Nakatani güvenlik çevrelerinin birlikte çalışarak gerçekleştirdikleri bu tür tutuklamaların interneti daha güvenli bir yer haline getirme ortak amacına hizmet ettiğini belirtiyor. Nakatani “BEC dolandırıcılığının karmaşıklığından kaynaklanan zorluklardan dolayı kamu – özel sektör işbirliği çok önemlidir.” açıklamasında bulunuyor.

INTERPOL’ü destekleyen stratejik ortaklardan biri olan Trend Micro, Singapur’daki Küresel İnovasyon Girişimi aracılığıyla üye ülkelerin bilgileri, kaynakları ve stratejilerinden faydalanarak küresel siber suçlar için yürütülen çalışmalara destek oluyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları