Whatsapp Güvenlik Açığı 200 Milyon Web Uygulaması Kullanıcısını Riske Atıyor


whatsapp-324-787-5-facebook-com-324

Akıllı telefonlar için çok popüler bir uygulama olan Whatsapp'ın web versiyonunda, hackerların kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılımlar indirmesine izin veren ve onları uzaktan kontrol etmesine olanak sağlayan bir yazılım sorunu olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ay Whatsapp, web uygulamasını Android, Blackberry ve Windows Phone'dan sonra iPhone için de aktif hale getirdi.

Güvenlik firması olan Check Point, kullanıcıları riske atan, zararlı yazılımların indirilmesine yol açan bir yazılım hatası olduğunu açıkladı.

Bu zararlı yazılımlardan olan Ransomware, kullanıcıların bilgisayarlarının kontrolünü geri almaları için ödeme yapmak zorunda bırakıyor. Botlar bilgisayarların çok yavaşlamasını sağlarken, RAT ise hacker'lara uzaktan kontrol şansı tanıyor.

Whatsapp bir ay içinde sadece 900 milyon uygulama kullanıcısına ve en az 200 milyon da web kullanıcısına ulaştığını açıkladı.

Buna rağmen birini hacklemek için hackerın tüm yapması gereken ise bir kullanıcının numarası. Masum görünen bir rehber kişisi gönderen hacker, kullanıcının bunu açması ile zararlı yazılımın kullanıcının bilgisayarına yüklenmesini sağlıyor.

Whatsapp, bu hatayı kabul etti ve dünya çapında hatayı düzelterek 27 Ağustos'ta dağıtmaya başladı.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları