Yahoo 2014 Yılında 500 Milyon Kullanıcının Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı


Internet2

İnternet devi Yahoo, 2014 yılının sonlarında hükümet destekli hackerların 500 milyon kullanıcının kullanıcı adları ve şifreleri gibi bilgilerini başarılı bir şekilde çaldığını açıkladı.

Şirket, bu yılın başında “Peace” kod adlı hackerın 200 milyon kişinin verilerini karanlık web üzerinde paylaşmasının ardından derin bir araştırma başlattı. Fakat içeriden alınan bilgilere göre, saldırı daha önce düşünülenden çok daha kötü durumda.

Şirket, çalınan bilgiler arasında isimler, telefon numaraları, doğum tarihleri ve şifreler gibi bilgilerin yer aldığını açıkladı. İddia etmesine rağmen, Yahoo hackerların hükümet destekli olduklarının teknik olarak ispat etmedi.

Yahoo, bu tarz bir bilgi hırsızlığının sonuçları ve dolandıcılıklar hakkında dikkatli olmaları konusunda kullanıcılarını uyardı.

Bu olayın şirketin piyasadaki hisselerini etkileyip etkilemeyeceğini zaman gösterecek. Yahoo’nun temel şirketi yakın bir zaman önce Verizon tarafından 4,8 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları