Yapay Zekanın Geleceği Kadınlarla Birlikte Şekilleniyor


Yapay Zekanın Geleceği Kadınlarla Birlikte Şekilleniyor

2021 yılında kurulan öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformu Cognitiwe, aldığı 605 bin dolar yatırımın ardından İstanbul, Tallinn ve Milano ekiplerini büyütmeye devam ediyor. Türkiye ekibinin yüzde 31’i kadın çalışanlardan oluşan Cognitiwe’de, kadın yönetici oranı ise yüzde 42’ye ulaştı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) sektöründeki istihdam verilerine göre, Türkiye’de 2020 yılında sektörde çalışanların sadece yüzde 16,8’inin kadın olduğunun altını çizen Cognitiwe Pazarlama Direktörü Selin Tuncay Filiz “Günümüz ekonomileri için önemli bir rekabet gücü oluşturan bu sektördeki  belirgin kadın-erkek çalışan farkı, ağırlıklı olarak bilgi teknolojileri tabanlı olan Türk start-up ekosisteminde de kendini gösteriyor. Biz şirket olarak kadınların yönetim kadrosunda olduğu, teknik ekipte yer aldığı ve söz sahibi olduğu bir yolda ilerliyoruz” dedi. 

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2021 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu'na göre geleceğin meslekleri arasında yer alan veri işleme ve yapay zeka ile ilgili pozisyonlardaki kadın çalışan sayısının da yüzde 32,4 seviyesinde seyrettiğini aktaran Filiz “Bu oran mühendislikte yüzde 20, bulut bilişimde ise yüzde 14'e kadar iniyor. Cognitiwe’de kurucu ortaklarımızın da cinsiyet dengesini gözeten yaklaşımlarıyla hem kendi sektörümüzdeki, hem de diğer sektörlerdeki girişimlere örnek olmayı hedefliyoruz” dedi.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları