15 Milyon Amerikan T-Mobile Müşterisinin Kişisel Bilgileri Çalındı


tmobilelogo

Dünyanın en büyük müşteri kredi takip ajansı olan Experian, hackerların 15 milyon Amerikan T-mobile müşterisinin kişisel bilgilerini çalmasıyla sarsıldı. T-Mobile standart olarak müşteri detaylarını Experian ile paylaşarak kredi kontrolü yapıyor ve ödemeleri kontrol ediyordu.

Experian, çalınan datalarda kullanıcı adları, adresleri, doğum tarihleri, ehliyet bilgileri ve vatandaşlık numaralarının olduğunu doğruladı. Fakat, şirket çalınan bilgilerin müşterilerin kart veya hesap bilgilerini etkilemediğini belirtti.

Experian'ın bu olayı açıklamasıyla birlikte, T-Mobile CEO'su müşterilere bir açık mektup yazarak data hırsızlığını doğruladı ve koruyucu önlemler almaya derhal başlayacaklarını açıkladı.

T-Mobile Amerika, artık müşterilere kredi takibi için iki yıllık koruyucu kimlik veriyor. İroniktir ki Aralık 2013'teki Target hacklenmesinden sonra onlar da bir yılllık koruyucu kimlik ve ücretsiz kredi takibi sağladılar.

Bu olay Experian için ikinci data hırsızlığı olarak kayıtlara geçti. 2012 yılında, Vietnamlı bir hacker 200 milyon Experian müşterisinin özel bilgilerine ulaşabildi ve bu bilgileri 1300 farklı siber suçluya sattı.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları