225 Binden Fazla Kırık Sistemli Iphone Çinli Yazılım Tehlikesi Altında


apple-logo

Yaklaşık çeyrek milyon Iphone, Appstore’da indirilen sistemi kırılmış bir 3.parti Çinli uygulamanın kurbanı olmuş durumda. Palo Alto Networks’deki güvenlik araştırmacıları düzelttiği için “Keyraider” Çindeki bir Apple hayranı grup olan Weiphone tarafından indirildi.

Sistemi kırılmış Iphone’lar, resmi yollardan mevcut olmayan uygulamalara ve servislere ve websiteleri üzerinden dağıtılan yazılımlara ulaşmanın bir yolu olarak Çin’de daha yaygın fakat bu yazılım ve uygulamalar üzerindeki kontrol çok az ve hacklenme riski çok yüksek.

Bu konuda, 225 bin kullanıcının telefonları piggybacking kodlu bir virüs tarafından popüler uygulama havuzu Cydia yoluyla virüslendi. Bu kod telefonla Apple Appstore arasındaki geçişleri engelliyor ve kullanıcıların websitelerine giriş bilgilerini kendi sistemine gönderiyor. 20 bin kişi tarafından kullanılan başka bir uygulama ise bu bilgileri başka uygulamalar satın almak için kullanıyor.

Bu durum ancak bu bilgileri kullanan web sitesinin kendisinin de hacklenmesi yoluyla açığa çıktı. Bu durumdan etkilenen kullanıların çoğu Çinden fakat Amerika ve Avrupadan da bu virüsün kurbanları bulunmaktadır ya da en azından IP adresleri bu bölgelerdendi.

Peki sen tehlikede misin? Eğer sistemi kırık bir Iphone kullanmıyorsan ve Çinli Yazılımcılardan uygulama indirme gibi bir alışkanlığın yoksa, muhtemelen tehlikede değilsin.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları