Amerikan Seçimleri Siber Saldırıya Uğrayabilir mi?


2015-Bulletin-Sierra-Club-vote-illustration

Amerikan seçimleri, seçim sonuçlarını etkilemek adına siber saldırıya uğrayabilir mi? Kulağa biraz komplo teorisi gibi gelse de elektronik seçim sistemlerinin açık hedef haline gelmesinin ardından bu durum gayet mümkün hale geldi.

Beyaz Saray için rekabet kızışsa da elektronik seçim sistemlerinin siber saldırıya uğrayabilme korkusu da gittikçe artıyor. Amerikan seçimlerinin eski yazılımlar barındıran eski model elektronik seçim cihazları kullanılarak yapılması güvenlik endişelerini arttırıyor.

Hillary Clinton’ın e-posta hesabını ele geçiren siber saldırganların elektronik seçim sistemlerini de ele geçirmeleri pek zor görünmüyor. Haziran 2016’da, Arizona’daki seçmen sisteminin siber saldırıya uğradığının fark edilmesinin ardından söz konusu sistem çevrimdışı hale getirilmişti. Problemin asıl kaynağının eskiyen seçim cihazları olduğu belirtiliyor ve bu cihazların yenilenmesinin 1 milyar dolara yakın bir masraf oluşturacağından dolayı Amerikan hükümeti bu cihazların yenilenmesi için herhangi bir çalışma yapmıyor.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları