Kaspersky Lab raporuna göre seyahat edenler, çevrimiçi finans suçları için 'kolay hedef'ler


kasperskyyKaspersky Lab'ın yeni araştırmasına göre, tatile çıkanlar ve iş seyahatinde olanlar da dahil olmak üzere tüketiciler internette pek çok finansal işlem yapıyor ve kendilerini, yeterince korunmuyorlarsa, riske atıyor

kredi kartıAraştırmaya göre seyahat eden Türklerin %43'ü yurtdışında karşılaşabilecekleri en büyük üç tehditten biri olarak para kaybetmeyi görüyor. Kredi kart bilgilerinin çalınması da Türk kullanıcıların %35'i tarafından ilk üç büyük tehditten biri olarak görülüyor. Bu kaygılar sağlam bir zemine dayanıyor. Araştırma, aynı zamanda seyahat ederken para kaybedilmesi konusunda gerçek bir tehlike olduğunun altını çiziyor: ankete katılan Türklerden %36'sı başlarından böyle bir kayıbın geçtiğini ve %8'i de yabancı bir ülkedeyken kredi kartlarında siber suç kaynaklı sorun yaşadıklarını dile getiriyor.

Buna ragmen oranlar, konu cihazlara virus bulaşması veya çevrimiçi dolandırıcılığa geldiğinde azalıyor. Türklerin %19'u cihazlarına virus bulaşmasını, %25'i de çevrimiçi dolandırıcılığı yurtdışında seyahat ederkenki en büyük üç endişelerinden biri olarak gösteriyor.

Seyahat edenlerin siber suçlara maruz kalması sürpriz bir gelişme değil. Seyahat eden Türklerin %66'sı yurtdışındayken potansiyel olarak riskli ve siber suçlular tarafından belirlenip kullanılmaya müsait olan herkese açık kablosuz ağlara bağlanıyor. %61'i çevrimiçi banka işlemleri gerçekleştiriyor ve %58'i internette alışveriş yapıyor. Buralarda gereken uygun güvenlik çözümleri olmadığında bu davranış biçimi kullanıcıları gereksiz bir şekilde tehlikeye maruz bırakıyor ancak kullanıcıların yalnızca yarısı herkese açık kablosuz ağa bağlanırken güvenli bağlantı (VPN) kullanıyor. %9'u ise güvenlik için hiçbir şey yapmadığını dile getiriyor.

Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm: "Günümüzün internetle iç içe olan dünyasında iş veya zevk için seyahat edebiliyoruz ve ederken de internete bağlı kalabiliyoruz. Bunu yapabiliyor olmak muhteşem fırsatlar getiriyor da olsa eğer dikkatli olmazsak büyük sorunlara da yol açabiliyor. Yurtdışındayken herkese açık kablosuz ağlarla internete bağlanmak ve sonrasında, yaptığımız şeyin sonuçlarını hiç düşünmeden, her zamanki internet bankacılığı veya alışverişi alışkanlıklarımızı sürdürmek çok kolay. Yaz tatili sezonunda seyahat edenlere teknolojiyle daha fazla haşır neşir olmalarını, yurtdışındayken çevrimiçi aktivitelerini iki kez düşünmelerini ve paralarını tehlikeden korumak için gereken önlemleri almalarını tavsiye ediyoruz,"yorumunda bulundu.

Para kaybını önlemek için kullanıcılar yurtdışında güvenlik çerçevesinde hareket etmeliler. Kredi kartlarını asla gözleri önünden kaldırmamalı, internete yalnızca güvenli bir VPN bağlantısı aracılığıyla bağlanmalı ve Kaspersky Lab's Safe Money gibi güçlü bir güvenlik özelliği kullanmalıdırlar. Kaspersky Internet Security ve Kaspersky Total Security'de mevcut olan bu özellik, kullanıcıların banka veya e-ticaret işlemleri yapmak için gereken finansal bilgiyi güvenli bir şekilde girmelerine olanak sağlar.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları