Analist Raporunda SAS İleri ve Tahmine Dayalı Analitik Pazarının Lideri Oldu


Analist Raporunda SAS İleri ve Tahmine Dayalı Analitik Pazarının Lideri Oldu

SAS, IDC’nin, Dünya Genelinde Büyük Veri ve Analitik Yazılımlarının 2018 Pazar Payları: Tüm Kullanım Senaryolarında Talepler (Worldwide Big Data and Analytics Software 2018 Market Shares: Demand Across All Use-Case Patterns, Doc # US44803819, Sep 2019) başlıklı raporunda pazar payı sıralamasında yeniden ilk sırada yer aldı.  “

2018’de ileri ve tahmine dayalı analitik kategorisinde yüzde 27,7 pazar payına ulaşan SAS, en yakın rakibinin iki katından daha yüksek bir orana sahip oldu. IDC’nin pazarı takip etmeye başladığı 1997 yılından bu yana tahmine dayalı ve ileri analitik kategorisine öncülük eden SAS, bu kategoride her yıl gelirlerini artırmayı başardı.

“Veri boyutu ve karmaşıklığı arttıkça, kurumlar daha iyi ve hızlı kararlar verebilmek için SAS’ın sunduğu ileri ve tahmine dayalı analitiğe ihtiyaç duyuyorlar.” diyen IDC İş Analitiği Araştırma Müdürü Chandana Gopal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İleri ve tahmine dayalı analitik pazarında lider olan SAS, yıllardır büyümesini sürdürüyor.

“SAS ayrıca yapay zeka ve onu destekleyen makine öğrenimi, doğal dil oluşturma ve bilgisayarlı görü gibi teknolojiler için de yenilikler sunmaya devam ediyor. Analitik lideri, veriyi değere dönüştürecek güçlü analitiğe duyulan ihtiyacı karşılamak için odaklanmış bir şekilde çalışıyor.”

SAS, Ar-Ge çalışmalarına büyük teknoloji şirketlerinden iki kat daha fazla yatırım yapıyor. 2018’de SAS toplam gelirinin yüzde 26’sını yapay zeka, Nesnelerin İnterneti, veri yönetimi ve analitik yazılımlarının geliştirilmesine ayırdı. SAS, analitik alanında inovasyon ve gelişimi güçlendirmek için önümüzdeki üç yıl içinde yapay zeka alanına 1 milyar ABD doları yatırım yapacağını açıklamıştı.

“SAS Platform ve SAS yapay zeka teknolojilerinde açıkça gösterdiğimiz yenilikler sayesinde müdürler, yöneticiler ve veri bilimciler bağlı oldukları kurumlara ileri analitikle yön veriyor.” diyen SAS CEO’su Jim Goodnight, sözlerine şöyle devam etti: “Veri bilimcilere ileri makine öğrenimi özellikleri sunan, karar alıcılara gerçek zamanlı yanıtlar için analitik hizmeti sağlayan SAS, veri ve analitikten faydalanılmasına, bunların her tür kullanıcıya ulaşmasına ve kurumların bundan değer üretmesine yardımcı olmaya kararlı.”

SAS ayrıca, IDC’nin Dünya Genelinde Analitik Yapay Zeka Yazılım Platformu Pazar Payları, 2018: Kararlı Büyüme - Üretime Doğru Adım Adım (Worldwide Analytic Artificial Intelligence Software Platform Market Shares, 2018: Steady Growth – Moving Toward Production, Doc #US45262419, June 2019) başlıklı raporunda da yapay zeka yazılımları pazarında ikinci sırada yer aldı. Yapay zeka pazarının kararlı bir büyüme gösterdiği söylenen raporda, SAS’ın yüzde 104,6 ile pazarın geri kalanına göre üç kattan daha fazla büyüdüğü belirtildi.

SAS® Platform sağlam bir analitik temeli sağlamasının yanı sıra kurumların analitik yolculuklarının her aşamasını tek bir noktadan yönetip destekleyebilmelerini sağlıyor. Verinin ilk toplandığı ve hazırlandığı andan güçlü analitik modellerin geliştirilmesi, yönetimi ve kurumsal kullanımına kadar her sürece dahil oluyor. SAS Platform’unun entegre bir ögesi olan SAS® Viya®, bulut özellikli, bellek içi analitik motoru, hızlı, doğru ve güvenilir analitik sonuçlar veriyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları