Babalar Günü’nde dikkat! Dünya Kupası Keyfinizi siber saldırganlar bozmasın!


Babalar Günü’nde dikkat! Dünya Kupası Keyfinizi siber saldırganlar bozmasın!

 

Babalar Günü hızla yaklaşıyor ve bu yıl aynı zamanda, Ramazan Bayramı’nın son gününe denk geliyor. Dolayısıyla bu özel günde babanızla kaliteli zaman geçirmeniz daha da önemli hale geliyor. Elbette alacağınız hediyelerin de harikulade olması bekleniyor. Eğer babanız, diğer birçok baba gibi bir futbol tutkunuysa FIFA 2018 Dünya Kupası’nı birlikte seyredebileceğiniz bir akıllı TV en iyi hediye seçeneğiniz olabilir. Ancak, bilgisayar benzeri özelliklere sahip bu cihazların, mobil cihazlar veya bilgisayarlarda karşılaştığımız güvenlik tehditlerine maruz kalabileceğinin de farkında olmalısınız. Kaspersky Lab araştırmacıları, özel gününüzün mahvolmasını önleyebilmeniz için, bu büyük hediyeyi satın almadan önce, yaşayabileceğiniz potansiyel güvenlik sorunlarını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyor.

Akıllı TV’ler; aynı akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya tabletler gibi sayısız özelliğe sahip. Bu cihazlarla müzik dinlemek, video izlemek ve internette gezinmek mümkün. Uzaktan kumandaların yanı sıra ses komutları ve hatta el hareketleriyle de kontrol edilebiliyorlar. Tüm bu artılara babanızla birlikte FIFA 2018 Dünya Kupası’nı seyretmenin keyfini de eklediğinizde akıllı TV’ler Babalar Günü için harika bir hediye haline geliyor. Ancak Kaspersky Lab araştırmacıları, bu cihazların beraberinde bazı önemli güvenlik sorunlarını da getirdiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Akıllı TV’ler sürekli internet erişimine sahipler ve tıpkı bilgisayarlar gibi kullanıcıların bazı kişisel bilgilerini depoluyorlar. Geniş kullanıcı kitlesine sahip bu cihazlarda kullanıcıları zararlı saldırılara veya veri sızıntılarına karşı koruyan güvenlik önlemleri alındığı düşünülebilir. Ancak yeni sayılabilen bu cihazlar için tam koruma henüz geliştirilmedi. Kaspersky Lab araştırmacıları, akıllı TV’ler için siber güvenlik önlemleri alınana kadar bu cihazları hediye ederken şunları aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ediyor:

İnternet Sitesi Erişimini Kısıtlayın

İnternete girecekseniz ziyaret edeceğiniz websitelerine dikkat edin. Sizin hakkınızda hassas veriler tutan bankacılık veya sosyal medya sitelerine girmeyin.  Ne kadar az veri paylaşırsanız o kadar çok güvende olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

 

Bağlantılara Tıklamayın

Veri hırsızlığını önlemenin bir diğer kolay yolu ise internette dolaşırken bağlantılara tıklamamaktır. Cihazınız zararlı bir bağlantının saldırısına uğradıysa Aradaki Adam veya botnet saldırısına açık hale gelmiş olabilirsiniz.

Web Kamerasını Devre Dışı Bırakın

Akıllı TV’lerdeki en popüler özelliklerden biri olan yüz tanıma, çok daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Bunun için cihazlarda web kameraları yer alıyor. Ancak bu kullanışlı araçların da kendine özgü riskleri var. Yüz tanıma yazılımı cihazla gelen ek bir özellik olarak görülebilir. Ancak bu özellik aynı zamanda televizyonunuzdaki web kamerasının sizi sürekli izlediği anlamına geliyor. Cihazınız ele geçirilirse başkaları özel hayatınızı kolaylıkla izleyebilir.

Güvenilir Uygulamalar Kullanın

Akıllı TV’lerin bir diğer avantajı ise sınırsız sayıda uygulamayı indirip kullanma imkanı sunmaları. Uygulamalarınızdan biri saldırıya maruz kalırsa ve bundan haberiniz olmazsa ne olur? Bir uygulama indirecekseniz yalnızca popüler ve güvenilir uygulamalar arasından tercih yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Ne yazık ki, akıllı TV’lere yönelik geniş ölçekli bir saldırı gerçekleşmeden kapsamlı güvenlik önlemlerinin alınması pek olası gözükmüyor. Bu yüzden, Babalar Günü için bir akıllı TV almayı düşünüyorsanız şimdilik bu saydıklarımızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Belki de daha basit bir model tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ek olarak, bilgisayarınızın güvenliği için aldığınız önlemleri akıllı TV’nize de uygulamayı unutmazsanız, internette güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları